A quantitative analysis on stress testing applied in CCPS: Comparison between historical simulation and extreme value theory
MKT kuruluşlarında uygulanan stres testleri üzerine sayısal bir çalışma: Tarihsel simülasyon ve uç değer teorisi karşılaştırması
  1. Tez No: 456719
  2. Yazar: FİLİZ ERTÜRK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERDA SELİN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Maliye, İşletme, Economics, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finansal İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmanın amacı, Menkul Kıymet Mutabakat Sistemleri'nin (SSSs) önemli bir öğesi olan Merkezi Karşı Taraf Kuruluşları'nın uluslararası düzenlemeler gereği uygulamak zorunda oldukları periyodik stres testlerinin Tarihsel Simülasyon (TS) metodolojisi ve Uç Değer Teorisi (UDT) ile tatbik edilmesi ve kıyaslamasının yapılmasıdır. Bu kapsamda, Takasbank'ın MKT hizmeti verdiği Borsa İstanbul Vadeli İşlemler ve Opsiyon Piyasası'nda (VİOP) piyasa konsantrasyonunu yansıtan üç günü temsil eden hipotetik portföyler için stres testi çalışması uygulanmıştır. Her iki model için dayanak varlık bazında hesaplanan risk parametreleri piyasadaki teminatlandırma metodolojisi olan SPAN'de girdi olarak kullanılmış ve uç piyasa koşulları altında üye bazında teminat gereksinimleri hesaplanmıştır. Bu koşullar altında en büyük iki üyenin temerrüdü halinde oluşacak toplam teminat gereksiniminin mevcut temerrüt yönetim kaynakları ile karşılanma seviyeleri analiz edilmiştir. Sonuçlar, sadece kuyruk kısmında biriken aşırı olayları modelleyen UDT ile daha yüksek teminat gereksinimlerinin elde edildiğini ve oluşturulan hipotetik portföyler için stres koşulları altında ihtiyaç duyulan kaynak gereksiniminin sadece bir gün karşılanabildiğini göstermiştir. Buna karşılık, aynı temerrüt yönetim kaynaklarının Tarihsel Simülasyon ile belirlenen stres testi parametrelerinin tatbik edilmesiyle oluşan kaynak ihtiyacını ise her üç gün için de rahatlıkla karşıladığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to apply and compare Historical Simulation (HS) and Extreme Value Theory (EVT) for stress testing that Central Counterparties (CCP), an important component for Securities Settlement Systems (SSSs), are obliged to implement according to the international regulations. In this regard, stress testing is conducted by constructing three day hypothetic portfolios which reflect the market concentration in the Borsa Istanbul Futures and Options Market where Takasbank has been providing CCP services since March, 2014. For both models, the risk parameters calculated for each underlying are used as input in the SPAN algorithm, which is the margining model used in this market, and the margin requirement under extreme market conditions are determined. The margin requirement due to the potential default of the biggest two members with the highest exposure is compared with the existing default management resources. Results show that EVT produces higher levels of margin requirements since it models solely the rare events accumulated within the tails and that the resource requirement under stressed market conditions can only be covered for one day. On the other hand, the same default management resources are concluded to be sufficient to compensate the resource requirement calculated via HS for all three days.