The relationship between leader member exchange and intention to leave among hotel employees
Otel çalışanlarının lider üye etkileşimi ile işten ayrılma niyeti arasındaki ilişki
  1. Tez No: 456724
  2. Yazar: BİRCE ÖZKAN EYÜPOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İDİL IŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Örgüt Psikolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu araştırmanın amacı, turizm endüstrisinde lider üye etkileşimini araştırmaktır. Bu çalışma, lider üye etkileşimi ile işten ayrılma niyeti arasındaki ilişki araştırmaktadır. Aynı zamanda bu ilişki üzerinde örgütsel bağlılığın ve örgütsel adaletin aracı etkisini incelemektedir. Çalışma, ağırlama sektöründe beş yıldızlı ve dört yıldızlı otellerde çalışan 108 kişiyi içermekte olup bunlardan 48 kişi kadın 56 kişi erkektir. Lider üye etkileşiminin kalitesi ile işten ayrılma niyeti arasındaki ilişkiyi araştırmak için nicel yöntemler kullanılmıştır. Katılımcılara anket uygulanmış olup, ankette lider üye etkileşimi, etkileşimsel adalet, örgütsel bağlılık, işten ayrılma ölçekleri kullanılmıştır. Çalışmada ilk olarak lider üye etkileşimi ile örgütsel bağlılık arasındaki ilişkiye bakılmış ve bu ilişkide etkileşimsel adalet olgusunun aracılık etkisi incelenmiştir. İkinci olarak ise lider üye etkileşimi ile işten ayrılma niyeti arasındaki ilişkiye bakılmış ve bu ilişki üzerinde normatif bağlılığın aracı etkisi incelenmiştir. Etkileşimsel adalet ve örgütsel bağlılığın aracı etkisini saptamak adına öncelikle korelasyon analizi gerçekleştirilmiştir. Sonuca göre lider üye etkileşimi ile işten ayrılma niyeti üzerinde negatif ve lider üye etkileşimi ile normatif bağlılık ve etkileşimsel adalet arasında pozitif bir ilişki olduğu bulunmuştur. Son olarak, normatif bağlılık ile işten ayrılma niyeti arasında olumsuz bir ilişki olduğu saptanmıştır. Etkileşimsel adalet kavramının, lider üye etkileşimi ve normatif bağlılık kavramları arasında aracı değişken etkisi yaptığı gözlenmiştir. Ancak normatif bağlılık lider üye etkileşimi ve işten ayrılma niyeti arasında aracı değişken etkisi yapmamaktadır. Bu çalışma, turizm endüstrisine lider üye etkileşimi konusunda katkıda bulunur. Aynı zamanda, turizmde yüksek olan personel devir hızına farklı bir pencereden bakmamızı sağlamıştır. Bu sonuçlar göstermektedir ki, işten ayrılma niyeti üzerinde kişilerin liderleriyle olan ilişkileri oldukça önemlidir. Turizm sektöründe personel devir hızının yüksek oluşu düzensiz çalışma saatlerine, düşük maaş oranlarına bağlanırken çalışanların liderleriyle olan ilişkileri ve bundan doğan adalet ve bağlılık algıları da unutulmamalıdır.
Özet (Çeviri)
The aim of the present study was to investigate leader member exchange (LMX) in tourism industry. This study investigates the relationship between quality of leader member exchange and intention to leave with the mediating effect of organizational commitment and investigates the relationship between quality of leader member exchange and organizational commitment with the mediating effect of interactional justice. Current study extends past research by examining the relationship between leader member exchange and intention to leave. The study included participants who are working for hotel industry. Quantitative (i.e., the surveys of leader member exchange, survey of commitment) methods were used to investigate the relationship between quality of leader member exchange and intention to leave. In the survey, leader member exchange scale, organizational commitment scale, interactional justice scale, intention to leave scale were presented to 108 (48 females, 56 male) employees from three different hotels in İstanbul (two five-star, and one four-star). To make mediation analyses, firstly, correlational analyses were performed among variables that are leader member exchange, interactional justice, organizational commitment, and intention to leave. The results demonstrated that leader member exchange is negatively correlated with intention to leave and positively correlated with normative commitment and interactional justice. Furthermore, normative commitment and intention to leave are negatively correlated while interactional justice and organizational commitment are positively correlated. Also, the study supported that there is a mediating effect of interactional justice on the relationship between leader member exchange and organizational commitment. However, there is no mediating effect of normative commitment on the relationship between leader member exchange and intention to leave. Lastly, this study contributes to leader member exchange literature in tourism industry. Also, it will create different point of view toward increasing turnover rate by presenting the relationship between leader member exchange and intention to leave in hospitality industry.