Lider-üye etkileşimi düzeyi ile işten ayrılma niyeti arasındaki ilişkide işgörenin çalışma grubu kapsayıcılığı algısının rolü
The role of perceived inclusion by employees in work groups on the relationship between leader-member exchange level and intention to leave
  1. Tez No: 534590
  2. Yazar: AYŞE CEREN MILNE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAVVA İNCİ ARTAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Çalışma grubu içerisinde liderler, bireylerin algılarının şekillenmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Zaman ve kaynak kısıtı, liderleri her astı ile farklı düzeylerde ilişkiler geliştirmesine neden olmaktadır. Çalışanların grup içerisinde kendilerini grup içi üye hissetmelerinin örgütten ayrılma niyetleri üzerinde etkisi olduğu yapılan çalışmalarla desteklenmektedir. İş yaşamında dikkatlerin işgörenlerin bulundukları örgütlere dahil edilme ve elde tutulma stratejilerine çevrilmesi, liderlerin çalışma grubu içerisinde kapsayıcılığı yaymak gibi bir görev gerekliliğini önemli hale getirmiştir. Buradan hareketle bu çalışmada lider-üye etkileşimi düzeyi ile işten ayrılma niyeti arasındaki ilişkide kapsayıcılık algısının rolünün ölçülmesi hedeflenmiştir. Anket metoduyla, 469 katılımcıdan toplanan verilerle, SPSS 21 istatistiki analiz programında yapılan değerlendirmeler sonucunda işgörenlerin kapsaycılık algılarının lider-üye etkileşimi düzeyi ile işten ayrılma niyeti ilişkisinde aracı rolünün olduğu ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In professional working environments, as the shift of attention focused on the importance of strategies for inclusion and retention of employees, it became significant to spread inclusive environment in working groups by leaders. In working groups, leaders have a significant effect in shaping of the perception of employees. Thus, this study aims to measure the role of perceived inclusion in the relationship between leader-member exchange level and intention to leave. In the light of data gathered from 469 respondents via questionnaires and analyzed on SPSS 21 statistics programme, it has been found that perceived inclusion has a mediating role in the relationship between leader-member exchange levels and intention to leave.