The effect of corporate social responsibility image and service quality on customer satisfaction and customer loyalty
Sosyal sorumluluk projelerinin ve servis kalitesinin müşteri memnuniyetine ve sadakatine olan etkisi
- Tez No: 456740
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ESRA ARIKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmetler, İşletme, Social Services, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pazarlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bugünün modernleşen dünyasında, artan rekabet koşulları nedeniyle işletmeler varlıklarını sürdürebilmek için oldukça fazla çaba sarf etmektedirler. Yeni müşteriler elde etmenin bedelinin oldukça fazla olması, işletmelerin tüketicilerinin isteklerine yönelmelerine neden olurken, işletmelerin kendilerine ait stratejileri belirlemelerinin de önemi artmıştır. İşletmeler için sadık müşterilere sahip olmak, satış garantisi sağlamakla birlikte pazarlama maliyetlerinin de düşmesine neden olmaktadır. Dolayısıyla işletmeler için sadık müşterileri kaybetmemek başarılı olabilmeleri için oldukça önemli bir faktördür. İşletmeler sağladıkları hizmetin kalitesini artırarak, sadık müşterilerini ellerinde tutabilirler. Bu nedenle çalışmada hizmet kalitesinin müşteri sadakatine olan etkisi sosyal sorumluluk kavramı algısıyla incelenmiştir. Ek olarak sosyal sorumluluk, müşteri tanımları üzerinde durulmuş ve müşteri sadakatini etkileyen faktörler de açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
Today businesses determine the service quality as ultimate goal while applying management systems according their customers. Therefore, service quality is important for each business that want to become a big brand. Increasing the importance of the service sector causes also to increase the share in the economy. Competition and emphasis on customer satisfaction in the service sector leads to increase service quality. Quality in the service businesses can be described as concrete features, reliability, sensibility, empathy concept of institutions (Parasuraman, 1994). With the growth of the services sector number of service businesses increase and diversify. Today service businesses compete with each other under free market conditions. In order to provide competitive advantage, businesses have to provide quality service that meet expectations of customers. This situation shows the importance of service quality. The measurement of service is another factor that should be focused on. Quality in services are more interested in abstract relations than the quality of service. This makes difficult to measure service quality. These challenges cause many researchers to work on the measurement of service quality. Both corporate social responsibility and service quality are important, this study handles both concepts inclusively.