Belediyelerin kurumsal çevrecilik faaliyetlerinin kurumsal imajları üzerine etkisi: Etimesgut ve Safranbolu Belediyelerinin karşılaştırmalı analizi
The effect of corporate environmental activities of municipalities on their corporate image: Comparative analysis of Etimesgut and Safranbolu Municipalities
- Tez No: 954297
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL YAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu çalışmada; Etimesgut Belediyesi ve Safranbolu Belediyesi'nin kurumsal çevrecilik faaliyetlerinin kurumsal imajlarını etkileyip etkilemediği karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Araştırmaya Etimesgut Belediyesi'nden 473 personel, Safranbolu Belediyesi'nden 198 personel olmak üzere toplam 671 kişi katılmıştır. Söz konusu kişilerden veriler yüzyüze anket tekniği ile toplanmıştır. Toplanan anketler SPSS 21 ile analiz edilmiştir. Çalışmada Etimesgut Belediyesi'nin kurumsal çevreye uyum sağladığı, çevresel stratejilere kısmen odaklandığı, bundan dolayı da belediyeye ilişkin kurumsal çevrecilik algısının kısmen olumlu olduğu belirlenmiştir. Benzer şekilde Safranbolu Belediyesi'nin de kurumsal çevreye uyum sağladığı, çevresel stratejilere kısmen odaklandığı, bundan dolayı da belediyeye ilişkin kurumsal çevrecilik algısının kısmen olumlu olduğu tespit edilmiştir. Etimesgut Belediyesi'nin hizmet ve yönetim kalitesi iyi olmakla birlikte, kısmen duygusal açıdan çekici olduğu, çalışma ortamının kısmen iyi olduğu, finansal yönden kısmen sağlam olduğu ve toplumsal sorumluluğu kısmen yerine getirdiği ortaya çıkmıştır. Buna karşın kurumda etik anlayışın olmadığına yönelik bir algı olduğu ortaya çıkmıştır. Belediyeye ilişkin genel imaj algısının kısmen olumlu olduğu görülmüştür. Safranbolu açısından bakıldığında; hizmet ve yönetim kalitesinin iyi ve kurumda etik anlayışın olduğuna inanıldığı görülmüştür. Buna karşın belediyenin kısmen duygusal çekiciliğe sahip olduğu, çalışma ortamının kısmen iyi olduğu, finansal yönden kısmen güçlü olduğu ve toplumsal sorumluluğunu kısmen yerine getirdiğine ilişkin bir algı ortaya çıkmıştır. Tüm bu nedenlerden dolayı belediyeye ilişkin genel imaj algısının kısmen olumlu olduğu belirlenmiştir. Çalışmada belediyelerin kurumsal çevrecilik faaliyetlerine ve kurumsal imajlarına ilişkin algı belediye çalışanlarının demografik özellikleri açısından karşılaştırılmıştır. Demografik özellikler açısından anlamlı farklılıklar olmakla birlikte kurumsal çevrecilik anlamında her iki belediyenin faaliyetlerinin birbirine yakın olduğu tespit edilmiştir. Ancak Safranbolu Belediyesi ile ilgili imaj algısının Etimesgut Belediyesi'ne ilişkin algıdan daha olumlu olduğu tespit edilmiştir. Çalışmada; hem Etimesgut Belediyesi hem de Safranbolu Belediyesi'nin kurumsal çevrecilik faaliyetleri, belediyelerin çevresel stratejilere odaklanma ve kurumsal çevreye uyum düzeyleri ile kurumsal imajları arasında pozitif ilişki bulunmuştur. Ayrıca Etimesgut ve Safranbolu Belediyesinin kurumsal çevrecilik faaliyetlerinin kurumsal imaj algılarını pozitif yönde etkilediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study; It was comparatively examined whether the corporate environmental activities of Etimesgut Municipality and Safranbolu Municipality affected their corporate images. A total of 671 people, 473 personnel from Etimesgut Municipality and 198 personnel from Safranbolu Municipality, participated in the research. Data were collected from these people using face-to-face survey technique. The collected surveys were analyzed with SPSS 21. In the study, it was determined that Etimesgut Municipality adapted to the corporate environment, partially focused on environmental strategies, and therefore the perception of corporate environmentalism about the municipality was partially positive. Similarly, it has been determined that Safranbolu Municipality has adapted to the corporate environment and partially focused on environmental strategies, and therefore the perception of corporate environmentalism about the municipality is partially positive. Although the service and management quality of Etimesgut Municipality is good, it has been revealed that it is partially emotionally attractive, the working environment is partially good, it is partially financially sound and it partially fulfills its social responsibility. On the other hand, it has been revealed that there is a perception that there is no ethical understanding in the institution. Therefore, it has been observed that the general image perception of the municipality is partially positive. From Safranbolu's point of view; It has been observed that the service and management quality is believed to be good and there is an ethical understanding in the institution. On the other hand, a perception has emerged that the municipality has partly emotional appeal, its working environment is partly good, it is partly financially strong and it partly fulfills its social responsibility. For all these reasons, it has been determined that the general image perception of the municipality is partially positive. In the study, the perception of municipalities' corporate environmental activities and corporate images were compared in terms of the demographic characteristics of municipal employees. Although there are significant differences in terms of demographic characteristics, it has been determined that the activities of both municipalities are close to each other in terms of corporate environmentalism. However, it has been determined that the image perception of Safranbolu Municipality is more positive than the perception of Etimesgut Municipality. In the study; A positive relationship was found between the corporate environmental activities of both Etimesgut Municipality and Safranbolu Municipality, the municipalities' focus on environmental strategies and their level of compliance with the corporate environment, and their corporate images. In addition, it has been determined that the corporate environmental activities of Etimesgut and Safranbolu Municipalities positively affect their corporate image perceptions.