Could it be magic?: Magical thinking and the moderating effect of locus of control on its relationship to psychopathology
Büyü olabilir mi?: Büyüsel düşüncenin psikopatolojiyle ilişkisi üzerinde kontrol odağının moderator etkisi
- Tez No: 456756
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT KÜEY
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Psikoloji, Psychology
 - Yıl: 2016
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışmanın iki temel amacı vardır. İlki, büyüsel düşünce, kontrol odağı ve psikopatoloji (i.e. obsesif-kompülsif eğilimler ve alt grupları, depresyon, sürekli kaygı ve psikoza yatkınlık) arasındaki ilişkileri incelemektir. İkinci amaç ise, kontrol odağının büyüsel düşünce ve psikopatoloji ilişkisi üzerindeki potansiyel moderatör rolünü araştırmaktır. Çalışma aynı zamanda büyüsel düşünce, kontrol odağı ve obsesif-kompülsif eğilimlerin alt grupları (i.e. kontrol kompülsiyonları, kendine ya da başkalarına zarar vermeye dair obsesif düşünceler, kendine ya da başkalarına zarar vermeye dair dürtüler, giyim / özbakım ritüelleri ve kirlenme obsesyonları / yıkama kompülsiyonları) arasındaki ilişkiyi de araştırmaktadır. Bu ilişkileri incelemek amacıyla, büyüsel düşünceyi (Magical Ideation Scale; Eckblad & Chapman, 1983), kontrol odağını (Rotter's Internal-External Locus of Control Scale; Rotter, 1966), obsesif-kompülsif eğilimleri (Padua Inventory-Washington State University Revision; Burns, Keortge, Formea, & Sternberger, 1996), sürekli kaygıyı (State Trait Anxiety Inventory; Speilberger, Gorsuch, Lushene, Vagg, & Jacobs, 1983), depresyonu (Beck Depression Inventory; Beck, Steer, & Garbin, 1988), ve psikoza yatkınlığı (Perceptual Aberration Subscale of the Schizotypal Personality Scale; Raine, 1991) ölçen bir dizi ölçek Türkiye'de, üniversite öğrencilerinden oluşan, klinik olmayan geniş bir örnekleme uygulanmıştır. Demografik bilgilere ulaşmayı amaçlayan anket ise katılımcıların cinsiyetini, yaşını, medeni durumunu, algılanan sosyo-ekonomik seviyeyi ve bunlarla birlikte hem kendilerinin hem de birinci derece akrabalarının psikiyatrik / psikolojik öykülerini araştırma amacıyla katılımcılara verilmiştir. Çalışmanın bulguları hipotezlerin bir kısmını tamamen bir kısmını ise kısmen desteklerken bir kısmını ise desteklemeyi başaramamıştır. İlk hipotezle ilgili olarak, büyüsel düşünce ve çalışmada araştırılan bütün psikopatolojiler (OKB alt grupları dahil olmak üzere) anlamlı ve pozitif şekilde ilişkili Büyüsel düşünce kontrol odağıyla da anlamlı şekilde ilişkili bulunmuştur. İkinci hipotezle ilgili olarak, kontrol odağı ve çalışmada araştırılan tüm psikopatolojiler, beklendiği gibi, anlamlı ve pozitif şekilde ilişkili bulunmuştur. Üçüncü hipotezle ilgili olarak, kontrol odağının büyüsel düşünce ve psikopatoloji ilişkisi üzerinde (sadece psikoza yatkınlıkla ilişkide marjinal bir etki bulunması haricinde) moderatör etkisinin bulunduğuna dair destek bulunamamıştır. Demografik veriler de ilginç sonuçlar ortaya koymuştur. Kadınların erkeklere oranla daha fazla büyüsel düşünceye sahip olduğu ve kontrol odaklarının daha dışarıda olduğu bulgulanmıştır. OKB alt grupları bağlamında, erkeklerin zararla ilgili dürtüleri daha fazla rapor ettikleri kadınların ise erkeklere oranla daha fazla zarara dair düşünceleri rapor ettiği görülmüştür. Yaş, depresyon, sürekli kaygı ve psikoza yatkınlık hariç tüm hipotez değişkenleriyle anlamlı ve negatif bir korelasyona sahiptir. Tüm bu bulgular hem büyüsel düşüncenin hem de kontrol odağının eşik altı (klinik olmayan) psikopatoloji (sürekli kaygı, depresyon, psikoza yatkınlık ve obsesif-kompülsif eğilimler) üzerinde önemli etkileri olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The present study has two main goals. The first one is to examine the relationships between magical thinking, locus of control and psychopathology (i.e. obsessive-compulsive tendencies and its clusters, depression, trait anxiety and psychosis proneness). The second purpose is to investigate the potential moderating role of locus of control on the relationship between magical thinking and psychopathology. The study also investigates the link between magical thinking, locus of control and the clusters of obsessive-compulsive tendencies (i.e. checking compulsions, obsessive thoughts about harming oneself or others, impulses to harm oneself or others, dressing/grooming rituals and contamination obsessions/washing compulsions). In order to examine these relationships, a number of scales that measure magical thinking (Magical Ideation Scale; Eckblad & Chapman, 1983), locus of control (Rotter's Internal-External Locus of Control Scale; Rotter, 1966), obsessive-compulsive tendencies (Padua Inventory-Washington State University Revision; Burns, Keortge, Formea, & Sternberger, 1996), trait anxiety (State Trait Anxiety Inventory; Speilberger, Gorsuch, Lushene, Vagg, & Jacobs, 1983), depression (Beck Depression Inventory; Beck, Steer, & Garbin, 1988), and psychosis proneness (Perceptual Aberration Subscale of the Schizotypal Personality Scale; Raine, 1991) were administered to a large non-clinical sample, composed of university students in Turkey. A demographic questionnaire was also employed to inquire into participants' gender, age, marital status and perceived socio-economic status and the psychiatric/psychological history of the participants and their first-degree relatives. The findings of the study provided full or partial support to some of the hypotheses whereas it failed to support some others. Concerning the first hypothesis, magical thinking and all psychopathologies (including OCD clusters) investigated in the study were found to be significantly and positively correlated. Magical thinking was also found to be significantly correlated with locus of control. In terms of the second hypothesis, as expected, locus of control and all psychopathologies investigated in the study were significantly and positively correlated. Concerning the third hypothesis, locus of control was not found to have a moderating role in the relationship between magical thinking and psychopathology with one exception, psychosis proneness, where findings provided marginal confirmation. Demographic variables also yielded interesting results. Women were found to have more magical thinking and more external locus of control than men did. In terms of OCD clusters, men reported more impulses related to harm than women whereas women reported more thoughts about harm compared to men. Age was found to be significantly and negatively correlated with all hypothesis variables except for depression, trait anxiety and psychosis proneness. Marital status differences were only detected in general OC tendencies and its clusters. Single participants reported more OC tendencies married participants. Differences in perceived SES were significant only for the trait anxiety. Trait anxiety was greater for lower levels of perceived SES. Together these findings suggest that both magical thinking and locus of control have significant effects on sub-clinical psychopathology, namely trait anxiety, depression psychosis proneness and OC tendencies.