Why the international society of states is threatened by the Islamic State?
IŞID uluslararası devletler topluluğu tarafından neden bir tehdit olarak görülüyor?
  1. Tez No: 456758
  2. Yazar: SINA EIVAZI ZIAEI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. MEHMET ALİ TUĞTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışma IŞİD'ın uluslararası devletler topluluğu tarafından bir tehdit olarak görülmesinin sistematik nedenlerini bulmaya çalışacaktır. Bu amaçla, çalışmada Hedley Bull'un uluslararası devletler topluluğu modeli kullanılmıştır; ki model uluslararası ilişkiler İngiliz Ekolü paradigmasını temsil etmektedir. Bu modelden üç temel modül alınmıştır. İlki, devlet merkezli egemenlik anlayışıdır. İkincisi, uluslararası devletler topluluğunda norm olarak Pacta sunt servanda, güç kullanımı, karşılıklı toprak bütünlüğü tanınması gibi ögelerin kullanılmasıdır. Üçüncüsü, uluslararası hukuk gibi ululslarası devletler topluluğunun kurumlarıdır. Ayrıca, bu çalışmada Al-Kaide ve IŞİD belgeleri gibi birincil kaynaklarından yararlanılarak bunların dünya görüşü/paradigmaları açıklanmaya çalışılmıştır ve paradigmalar arası çatışmanın nedenleri araştırılmıştır. Devlet merkezci ve sistematik analizin sonucu olarak, bu çalışmada IŞİD'in yukarıda bahsedilen modül için bir tehdit oluşturduğu savunulacaktır. Eğer karşı çıkılmazsa, bu iddia sonunda uluslararası siyaseti dönüştürmekle sonuçlanabilecektir.
Özet (Çeviri)
This paper seeks to find systemic reasons that the Islamic State is considered a threat by the international society of states. For this purpose, I have used Hedley Bull's model for the international society of states; perhaps this should represent the paradigm of the English School of international relations. Three main modules are derived from this model to be taken into consideration. First, sovereignty as the core issue form the state-centric point of view. Second, norms and attributes of the units in the international society of states such as Pacta sunt servanda, application of force, mutual recognition of territorial integrity. Third, institutions of the international society of states such as International law. On the other hand, I have used primary resources from Al-Qaeda and the Islamic State to describe their worldview/paradigm and eventually explain why the two paradigms are in conflict. As a result of state-centric and systemic analysis, this paper concludes that the Islamic State is considered a threat for challenging the abovementioned modules. This challenge if not countered, could eventually culminate in reshaping the structure of the current system of international politics.