Mali şeffaflık ile yüksek denetim kurumlarının bağımsızlığı ve örgütlenme yapılarının mali performans üzerindeki etkisi: Bir panel veri analizi
The effects of fiscal transparency, the independence and the organizational structures of sais' on fiscal performance: A panel data analysis
- Tez No: 456807
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PELİN VAROL İYİDOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Maliye, İşletme, Public Administration, Finance, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu çalışmada iyi yönetişimin en önemli unsuru olan ve bütçe sürecinin şeffaflığı anlamına gelen mali şeffaflığın mali performans üzerindeki etkisi incelenmektedir. Ayrıca mali (bütçe) şeffaflığın sağlanmasında önemli rolü olan ve bütçe hakkının bir gereği olarak yürütme organı tarafından gerçekleştirilen bütçe uygulamasının denetimini yapan yüksek denetim kurumlarının (SAI'lerin) bağımsızlığının ve örgütlenme yapısındaki farklılıkların mali performans üzerindeki etkisi araştırılmaktadır. Bu amaçla; 2007-2012 yılları arası ve 85 ülke üzerinde panel veri analizi yoluyla, mali şeffaflık ile Yüksek Denetim Kurumlarının bağımsızlığı ve örgütlenme yapılarının mali performans üzerindeki etkisi ampirik olarak ortaya konulmaktadır. Analiz sonucunda; mali şeffaflık ve Yüksek Denetim Kurumlarının bağımsızlığı arttıkça mali performansın bir göstergesi olan kamu borçlanma oranının azaldığı, Yüksek Denetim Kurumlarının örgütlenme yapısındaki farklılıkların ise mali performans üzerinde herhangi bir etkisinin olmadığı sonucuna ulaşılmaktadır. Anahtar Sözcükler İyi Yönetişim, Mali Şeffaflık, Mali Performans, Yüksek Denetim Kurumlarının Bağımsızlığı, Yüksek Denetim Kurumlarının Örgütlenme Yapısı
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of fiscal transparency, in other words the transparency of budget process which is the main criterion of good governance, on fiscal performance is examined. Furthermore, the impact of independence and organizational structure of supreme audit instutions (SAIs), which have main functions in enhancing fiscal transparency and auditing the budget execution as a part of the budgeting process, on fiscal performance are investigated. Accordingly, panel data analysis is employed for 85 countries over the period 2007-2012 to empirically reveal the effect of fiscal transparency together with the independence and organizational structure of Supreme Audit Instutions (SAIs) on fiscal performance. The results of the study are twofold. First; the public debt as the indicator of fiscal performance declines with the increase in fiscal transparency and SAIs' independence. Second, there is no relation between organizational structure of SAIs and fiscal performance. Keywords Good Governance, Fiscal Transparency, Fiscal Performance, Independence of Supreme Audit Institutions, Organizational Structure of Supreme Audit Institutions.