Faiz oranlarının vade yapısı ve resesyon tahmini: Gelişmekte olan ülke örnekleri
Term structure of interest rates and recession prediction: Evidence from developing countries
- Tez No: 456831
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE YASEMİN YALTA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Gelişmekte olan ülke ekonomileri küresel piyasalarda sermayenin serbest dolaşımının önündeki engellerin kaldırılmasıyla yabancı sermaye yatırımlarının odak noktası haline gelmiştir. Bu ülkeler 1990'lı yıllardan itibaren global finansal piyasalara önemli ölçüde entegre olsa da ekonomilerinde hakim olan belirsizlikler ve oynaklıklar yatırımcılar için risk olgusunu öne çıkarmıştır. Dolayısıyla yükselen piyasa ekonomilerinin riskliliğinin analiz edilmesi, bu ekonomilerin gelecek durumu hakkında öngörüsel bilgi elde edilmesi önemli hale gelmiştir. Bu amaçla yapılan konjonktür tahminlerinde faiz oranları, ülke ekonomilerinin anlık ve gelecek durumunu yansıtması açısından önemli bir gösterge olarak kabul edilmiştir. Bu çalışmanın amacı 2007 – 2009 yılları arasında ABD'de başlayan ve küresel ekonomiyi etkisi altına alan kredi krizinin etkilerini içeren güncel bir veri setiyle yükselen piyasa ekonomilerinde, getiri eğrisinin gelecek dönemde gerçekleşecek resesyonu tahmin etme gücünü analiz etmektir. Bu amaçla Güney Afrika, Türkiye ve Meksika ülkelerine ait getiri farkları elde edilerek, probit modeli vasıtasıyla gerçekleşecek olan resesyon olasılıkları tahmin edilmiştir. Ampirik analiz sonuçlarına göre getiri eğrisi Güney Afrika, Türkiye ve Meksika ekonomileri için resesyon tahmininde başvurulabilecek bir araç olsa da bu ülkelerdeki yüksek enflasyon, ekonomik ve politik belirsizlik ile finansal göstergelerdeki oynaklık dolayısıyla öngörü kabiliyeti oldukça sınırlı kalmaktadır. Anahtar Sözcükler Gelişmekte Olan Ülkeler, Faiz Oranları Vade Yapısı, Getiri Farkı, Resesyon, Probit
Özet (Çeviri)
Developing countries have become the focus of foreign investments with the removal of restrictions on free movement of capital in global market. Although these countries have been considerably integrated to global financial markets since the 1990s, risks arising from uncertainty and volatility have been prominent for investors. Therefore, the assessment of risk in emerging markets and forecasting economic conditions have become important. Reflecting current and future expectations, interest rates used at conjunctural analysis are considered to be an important indicator. The aim of this study is to analyze the predictive power of the term structure of interest rates with updated data set, which includes impacts of global economic crisis originated from the US between 2007 – 2009. To this end, the spread differentials are obtained for South Africa, Turkey and Mexico and probit model is used to estimate recession probability. Although results of empirical analysis indicate that yield curve is a tool to forecast recession in South Africa, Turkey and Mexico, forecasting capability is considerably limited due to high inflation, economic and political uncertainties and volatility in financial indicators. Key Words Developing Countries, Term Structure of Interest Rates, Recession, Probit