The effect of country of origin image, consumers' attitude and residence period on consumers' willingness to buy: A study of Arab consumers in Turkey
Ülke menşei, tüketici tutumu ve ülkede yaşama süresinin satın alma isteğine etkisi: Türkiye'deki Arap tüketiciler üzerine bir uygulama
  1. Tez No: 456861
  2. Yazar: AHMED SALAMA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAHTİŞEN KAVAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmanın amacı, tüketicilerin tutumları ve menşe ülke görüntüsünün, tüketicilerin Türk giyim markalarını satın alma istekleri üzerine olan etkisi ve bu ilişkilerin yabancıların ikamet sürelerine olan etkisini incelemektir. Çalışma, 1 aydan başlayarak 3 yıldan daha fazladır Türkiye'de yaşayan Arapları ele almıştır. Temel veriler anket yoluyla toplandı. 13 Arap milliyeti ankete katılırken en büyük sayıyı Mısır, Suriye, Irak ve Libya vatandaşları oluşturdu. Toplamda 322 katılımcı oldu. Demografik faktörler özellikle Türkiye'de yaşam periyotu ankette önemli bir faktör oluşturmuştur. Bulgular, menşe ülke görüntüsü olarak Türk giyim markaları için Araplar'da nasıl bir olumlu gelişme yaşandığını ve bu arada ona karşı nasıl olumlu bir tutum içinde olduklarını göstermektedir. Türkiye'de yaşama süresine bağlı olarak, Türk giyim markalarını satın alma istekleri konusunda önemli farklılıklar bulunmaktadır. Türkiye'de 3 yıldan fazla yaşayan Arap tüketiciler, 1 yıldan daha az yaşayan tüketiciler olarak, 1-3 yıl arasında yaşayan tüketicilere kıyasla, Türk giyim markalarını satın alma konusunda daha az isteklilerdir. Araştırma, menşe ülke literatürünü zenginleştirecek ve pazarlamacılara, yabancılara ve onların satın alma davranışları üzerine daha fazla odaklanmalarına yardımcı olacak yeni bulgular elde etmiştir. Anahtar Sözcükler Menşe ülke, Ülke Görüntüsü, Ürünün Kalitesi, Ülke İmajı, Ürün Algısı, Türk Tekstili, Türkiye, Arap
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the effect of country of origin image and consumers' attitude on consumers' willingness to buy Turkish clothing brands, and the effect of those relationships with the foreigners' residence period. The study took Arabs who are living in Turkey starting from 1 month up to more than 3 years of staying. Primary data collected through questionnaire, 13 Arab nationalities participated, the largest numbers were from Egyptians, Syrians, Iraqis and Libyans nationalities, with a total 322 respondents. Demographic factors took an important part in questionnaire, exactly so living period in Turkey. Findings showed how Arabs have a positive evolution for Turkish clothing brands as country of origin image, meanwhile a positive attitude towards it. According to living period in Turkey, there are a significant difference in willingness to buy Turkish clothing brands. Arab consumers who are living for more than 3 years in Turkey have a less willing to buy Turkish clothing brands than consumers living between 1-3 years, as consumers living for less than 1 year. Research obtained new findings that will rich country of origin literature and help marketers to focus more on foreigners and their purchasing behavior. Key Words Country of Origin, Country Image, Product's Quality, Country Image, Product Perception, Turkish Textiles, Turkey, Arab