Gine-Bissau'daki sokakta çalışan çocuklar (Bissau örneği)
Children working in the streets in Guinea-Bissau
  1. Tez No: 456871
  2. Yazar: MİLANCA VİEİRA CA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KASIM KARATAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmetler, Sosyoloji, Social Services, Sociology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi Gine-Bissau'da da günün büyük bölümünü sokakta geçiren çocukların sayısı giderek artmaktadır. Günümüz dünyasının en önemli toplumsal sorunlarından birisini“sokak çocukları”oluşturmaktadır. Ailelerin parçalanması, aile içi geçimsizlikler ve şiddet, üvey anne, baba, cinsel istismar, geçim zorlukları vb. sorunlar çocukları sokağa itebilmektedir. Göç ve kentleşmenin ağır sonuçlarından sayılabilecek“sokak çocukları ve çalışan çocuklar”, küresel bir toplumsal olgu olup, birçok ülkede olduğu gibi Gine-Bissau'da da bazı büyük şehirlerde yaşanan can alıcı bir sorundur. Gine-Bissau'da çalışan çocuklarla ilgili çalışmalar incelendiğinde konuyu farklı boyutlarla ele alan araştırmalar bulunduğu ancak, doğrudan sokakta çalışan çocuklarla ilgili araştırmaların oldukça sınırlı olduğu görülmektedir. Bu nedenle sokakta çalışan çocukların mevcut durumunu belirmeye yönelik bir araştırmaya gereksinim duyulmuştur. Bu araştırma çocukların korunmasına yönelik politikaların geliştirilmesine de katkı sağlaycaktır. Bu araştırmanın ana amacı Bissau'da sokakta çalışan çocukların yaşam koşullarına ilişkin bir durum tespitinde bulunabilmektir. Bu araştırmada sokakta çalışan çocuklar, en temelde bir yoksulluk sorunu olarak ele alınmaktadır. Bissau sokaklarında çalışan çocuklar ile görşme yapılarak nicel bir araştırma gerçekleştirilmiştir. Bu çerçevede yaşları 9 - 17 arasında değişmekte olan 37'si erkek, 23'ü kız olmak üzere toplam 60 çocukla yüz yüze görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Görüşülen çocukların uzun saatler boyunca çalıştıkları (meyve sattıkları, araba yıkadıkları, ayakkabı boyadıkları vb.), ve çoğunun eğitim ortamından uzak olduğu görülmüştür. Görüşülen çocukların yaşlarının yoğunluğu 13-15 aralığındadır. Erkek çocukların genelde aile bütçesine katkıda bulunmak için sokaklarda çalıştıkları öğrenilmmiştir. Araştırma sonuçlarından yola çıkarak genel bir değerlendirme yapılacak olursa, çocukların sokakta çalıştırılmasıyla mücadeleyi hedefleyen bütüncül bir programın uygulanmasına ihtiyaç olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
As in many countries of the world, the number of children in Guinea-Bissau who spend most of their days in the streets is increasing. One of the most important social problems of today's world is“street children”. Problems such as family breakdown, incompatibilities and violence, step mother, father, sexual abuse, livelihoods etc. may push children to the streets.“Street children and working children”, which can be considered as the most important consequences of immigration and urbanization, is a global social phenomenon and is a crucial problem in some large cities in Guinea-Bissau as in many countries in the world. When examining the relevant studies on children working in Guinea-Bissau, it is found that there are studies that deal with the subject in different dimensions, but direct researches on children working on the streets are very limited. Therefore, it was found necessary to study the current situation of children working on the street in Guinea-Bissau. This research will also contribute to the development of policies for the protection of street children. The main aim of this research is contributing to the identification a situation regarding the living conditions of children working on the street in Bissau. In this research, poverty is found to be the main cause for children working on the streets. A quantitative research was conducted by interviewing children working in the streets of Bissau. Accordingly, face-to-face interviews were conducted with 60 children, 37 boys and 23 girls, aged 9-17 years. It was seen that the children interviewed work for long hours (selling fruits, car washing, shoe polish, etc.), and most of them did not have access to education. The age of the majority of the children interviewed ranges 13-15. It has been learned that boys usually work in the streets to contribute to the family budget. If a general evaluation can be made from the results of the research, it can be said that a holistic program aiming to support children working on the street is needed.