Türkiye ve Çin muhasebe sistemlerinde dış ticaret muhasebe işlemlerinin karşılaştırılması
Comparison of foreign trade accounting transactions between Turkish and Chinese accounting systems
- Tez No: 456883
- Danışmanlar: PROF. DR. SELİM YÜKSEL PAZARÇEVİREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Muhasebe Denetim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 216
Özet
Dış ticaret, ülkelerin ürettikleri ürünleri temin etmeye yâda başka ülkelerden daha ucuza temin edebilecek ürünleri sağlamanın yanında ayrıca ürettikleri ürünleri başka ülkelere satarak gelir elde etmesini sağlamaktadır. Dış ticaret ülkelerin gelişmişlik ve refah düzeylerinin artırılmasında çok önemli bir yere sahiptir. Günümüzde dış ticaretin ülkeler arası yaygınlaşması sonucunda dış ticaret sadece belli büyüklükteki firmaların yapabileceği bir işlem olmaktan çıkmış küçük ve orta büyüklükteki işletmeler de dış ticaret yapmaya başlamıştır. Dış ticaret işlemlerinin sağlıklı sistematik bir süreçte takip edilebilmesi için muhasebenin önemi büyüktür. Muhasebe dış ticaret işlemleri ile ilgili işletmelere alacağı kararlarda yol gösterici bir role sahiptir. Son yıllarda ülkelerin ekonomik büyüme oranlarına bakıldığında Türkiye ve Çin Halk Cumhuriyeti hep en çok büyüyen 10 ekonomi içerisinde bulunmaktadır. 2015 yılı Uluslararası Para Fonu verilerine göre Çin Halk Cumhuriyeti ilk sırada Türkiye ise 6.sırada yer almaktadır. Bunda dış ticaretin önemli bir etkisi bulunmaktadır.Bu çalışmanın amacı Türkiye ve Çin Halk Cumhuriyeti dış ticaret muhasebe işlemlerinin incelenmesi ve iki ülke arasındaki benzerliklerin ve farkların tespit edilmesi için yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Foreign trade provides supply of products that are countries are unable to manufacture as well as procurement of products which are cheaper to supply from abroad. It also returns profit to countries by selling their manufactured products to other ones. Foreign trade has also a key role on augmentation of countries' prosperity and development level. Owing to fast proliferation of foreign trade, small and medium-sized enterprises also started to transact business on an international scale nowadays besides big corporations. Accounting plays a fundamental role on monitoring transactions of foreign trade as a systematic process as well as it has also a guiding role on enterprises' decisions about foreign trade operations. When growth rates of countries are analyzed during the recent years, Republic of Turkey and People's Republic of China have been always in the top fastest growing ten economies of the world. According to IMF statistics of 2015, China was on the first line while Turkey was on the sixth. It is obvious that foreign trade has significant role on these positive results.Aim of this study is analyzing foreign trade's accounting transactions of both Republic of Turkey and People's Republic of China and determining similarities and contrasts among two countries.