Küçük ve orta boy işletmelerde finansal raporlama ve Kazakistan örneği
The financial reporting in small and medim-sized enterprises (in the case of Kazakiistan)
  1. Tez No: 975926
  2. Yazar: MUSA ÇAKIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. HÜSEYİN AKAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finans Bilim Dalı
Özet
Dünyadaki bütün ülkelerin ekonomile rinde büyük bir öneme sahip olan küçük ve orta boy işletmelere gittikçe artan ilgi; istihdamı artırma, bölgelerarası dengeli dağılım ve gelişim sağlama ve daha büyük işletmeler için altyapı desteği oluş tu rma gibi etkilerinden kaynaklanmaktadı r. Ayrıc a, bu işletmeler daha büyük şirketler için kalifiye işgücü sağlamada da önemli bir işleve sahiptir. Küçük ve orta boy işletmeler ülkelerin sosyo ekonomik gelişimi açısından önemli kurumlardır. Bu sebeple , yatırımcılara (İnansal raporlama yoluyla faydalı bilgiler sunmaları için, bu işletmelerin muhasebe sistemlerinin güvenilir muha sebe teorileri üzerine kurulması gerekir. Bu çalışma, altı ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde giriş kısmı, ikinci bölümde küçük ve orta bo\ işletmelere ilişkin genel bilgiler ve literatür çalışması, üçüncü bölümde rapor lama kavramı ve türleri, dördüncü bölümde küçük ve orta boy işletmelerde muhasebe düzeni ve rapor lama detaylı bir şekilde incelenmiştir. Beşinci bölümde ise. Kazakistan muha sebe sistemi ve vergi mevzuatı ile Kazakis tan'd aki küçük ve orta boy işletmelerde fınansal rapor lama üzerinde durulmaktadır. Bu noktada özellikle 23 nolu muhasebe standardı da bu çalışmada detay ]ı olarak incelenmiştir. Altıncı ve son bölüm ise. genel değer lendirme ve sonuçta n oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
The increas ing importance o f small and mediuın sized enterprises, vvhich are important in wh o le world economies . is originated froın their ability to create the e tte c ts on emp lo ymen t increasing. ensuring o f the balanced interregional distribution and deve lopment, bu i İd i ng necessary infrastructure support for the iarge-scale enterprises. Besides. these enterprises are important because o f c reating more skilled and qualified labor force for ma jör companies. The small and medium-s iz ed enterprises are signifıcant e s tablishments for socioeconomic dev e lo pmen t o f any c o u n l r \ . I ha t's vvhy. in order to present useful information for investors related vvith financial reporting it is neces sary to build any enterprise on the reliable a c coun tin g theories. This thesis coıısists o f 6 chapters. 1 he fırst ch ap te r cons is ts o f introduction. The second chapte r was devoted to the fundamental k n o u le d g e about small and mediuın sized enterprises. Third chapte r analyzes the reporting and its types. The fourth chapter is devoted to the influences o f small and medium-s ized enterprises on e co nomic conditions o f any country and to necessity o f financial reporting to such kind o f enterprises. It also analyzes in details international a ceounting standards and reports. The fıfth chapter investigates the big n umb e r o f current a c counting regulations related to the financial reporting no rms in Kazakhstan. 1 specially Standard No 23 wa s invcstigated in details. The last chapter cons is ts o f resuit and general appreciation.