Diploid ve triploid Çoruh alabalığı (Salmo coruhensis) larvalarının farklı ışık şiddetinde besin kesesi tüketiminin belirlenmesi
Determination of different light intensity on yolk sac absorption of diploid and triploid Coruh trout (Salmo coruhensis) larvae
  1. Tez No: 456952
  2. Yazar: METE TUZCU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATMA DELİHASAN SONAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada, diploid ve triploid Çoruh alabalığı (Salmo coruhensis) larvalarının besin kesesi absorpsiyonu boyunca üç farklı fotoperiyotta (N: Normal gün uzunluğu, 24A: 24 saat aydınlık, 24K: 24 saat karanlık) gün-derece ile büyüme oranı, besin kesesi değerlendirme randımanı, su ve kuru madde içeriği karşılaştırılmıştır. Triploid balık üretimi döllenme işleminden 10 dakika sonra 10 dakika süre ile 28 °C sıcaklık şoku uygulanarak gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonucunda; Çoruh alabalığının boy ve ağırlıkça büyümedeki artış, günlük besin kesesi tüketimi, besim kesesi değerlendirme randımanı ve gelişim indeksi diploid grupta sırasıyla normal gün uzunluğunda 0,344 mm/gün, 1,024 mg/gün, 0,800 mg/gün, 0,622 ve 1,942, 24 saat aydınlıkta 0,314 mm/gün, 0,921 mg/gün, 0,785 mg/gün, 0,603 ve 2,078, 24 saat karanlıkta 0,315 mm/gün, 0,872 mg/gün, 0,786 mg/gün, 0,629 ve 1,962; triploid grupta sırasıyla normal gün uzunluğunda 0,321 mm/gün, 1,234 mg/gün, 0,844 mg/gün, 0,624 ve 1,992, 24 saat aydınlık 0,303 mm/gün, 1,262 mg/gün, 0,836 mg/gün, 0,657 ve 2,052, 24 saat karanlıkta 0,320 mm/gün, 0,849 mg/gün, 0,845 mg/gün, 0,584 ve 1,928 olarak hesaplandı. Gün-derece ile kuru vücut ağırlığı ve kuru madde oranı arasında artan, kuru kese, toplam kuru larva ağırlığı ve su içeriği arasında ise azalan bir ilişki ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, to determine growth rate, yolk conversion efficiency, dry weight and water content during the yolk absorption of diploid and triploid Coruh trout (Salmo coruhensis) under three different photoperiod regimes (N: Normal day period, 24hL: Continuous light, 24hD: Continuous darkness). Triploids were produced by heat shock and using 10-min heat shock 28 °C following 10-min post fertilization. At the end of the study, length and weight increase as well as growth rates, daily yolk sac consumption, yolk sac efficiency values and development index were calculated in diploids, normal day period 0,344 mm/day, 1,024 mg/day, 0,800 mg/day, 0,622 and 1,942, continuous light 0,314 mm/day, 0,921 mg/day, 0,785 mg/day, 0,603 and 2,078, continuous darkness 0,315 mm/day, 0,872 mg/day, 0,786 mg/day, 0,629 and 1,962; in triploids normal day period 0,321 mm/day, 1,234 mg/day, 0,844 mg/day, 0,624 and 1,992, continuous light 0,303 mm/day, 1,262 mg/day, 0,836 mg/day, 0,657 and 2,052, continuous darkness 0,320 mm/day, 0,849 mg/day, 0,845 mg/day, 0,584 and 1,928, respectively. Revealed the relationships between larval development and degree-days, dry body weight and dry matter of larvae increased, while dry yolk, total dry larval weights and water content decreased with degree-days.