Türkiye'de tescil edilmiş ekmeklik buğday çeşitlerinin verim ve verim unsurlarının belirlenmesi
The determining of yield and yield components of registrated bread wheat cultivars
- Tez No: 457088
- Danışmanlar: PROF. DR. HARUN BAYTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu araştırma, Türkiye'de tescil edilmiş bazı ekmeklik buğday çeşitlerinin verim ve verim unsurlarının belirlenmesi amacıyla 2014–2015 yetiştirme sezonunda Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Dardanos Yerleşkesi uygulama alanlarında eksik bloklar deneme desenine göre iki tekerrürlü olarak yürütülmüştür. İncelenen her özellik bakımından çeşitler arasında önemli farklılıklar tespit edilmiştir. Başaklanma gün sayısı 135–164 gün, başak uzunluğu 6,25–11,10 cm, başakçık sayısı 16,9–25,8 adet, bin tane ağırlığı 28,08–51,15 g, başak ağırlığı 0,684–3,55 g, başakta tane ağırlığı 0,38–2,75 g, tane verimi 99,72–471,29 kg/da arasında değişim göstermiştir. En yüksek tane verimi Hanlı çeşidinden elde edilmiştir. Araştırmada, tane verimi ile başak uzunluğu ve başaklanma gün sayısı arasında önemli ve olumsuz, başak tane ağırlığı, başak ağırlığı ve bin tane ağırlığı arasında önemli ve olumlu ilişkiler kaydedilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the yield and yield components of some registraited bread wheat cultivars in Turkey, in 2014-15 growing season, at the experimental area of Dardanos Campus of Çanakkale Onsekiz Mart University. The experiment was designed randomized blocks with two replications. It was determined important differentiations among the cultivars in all parameters. The tasseling days was changed 135–164 days, spike lenght 6,25–11,10 cm, spikelet number per spike 16,9–25,8, 1000 grain weights 28,08-51,15 g, spike weights 0,684–3,55 g, graain weight per spike 0,38–2,75 g, grain yield 99,72–471,29 kg/da. The highest grain yield was obtained from Hanlı cultivar. The important and positive relationships was determined among the grain yield and spike weight, grain weight per spike, and 1000 grain weight, negative relationships among the grain yield and spike length and tasseling days.