Kısır yabanı yulaf bitkisinde (Avena sterilis L.) herbisit direncinin antioksidan enzim sistemiyle ilişkisinin araştırılması
An investigation of relationship between herbicide resistance and antioxidant defense system in wild oat (Avena sterilis L.)
- Tez No: 457106
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OKAN ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Herbisit kullanımı nedeniyle, doğal bitki populasyonlarında bu herbisitlere direnç doğrusal şekilde artmaktadır. Bitkilerde, ALS inhibitörleri ve Atrazin'den sonra en fazla herbisit direnci FOP grubu herbisitlere karşı gelişmektedir. Avena sterilis L. buğday tarlalarında bu gruptan fenoxaprop herbisiti kullanılarak mücadele edilen bir yabancı ottur. Bu çalışmada fenoxaprop herbisitinin hassas ve dayanıklı iki kısır yabani yulaf populasyonunun pigment içeriği ve antioksidan savunma enzimleri ile PAL aktiviteleri araştırılmıştır. Marmara bölgesinden toplanan tohumlar Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi'nden sağlanmıştır. Buna göre, dayanıklı bitkilerde önerilen dozda meydana gelen oksidatif stresin bastırılmasında SOD, POX, APX, GR ve CAT aktivitelerinin hassas bitkilere kıyasla daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Bununla birlikte, dayanıklı bitkilerdeki antioksidatif savunmanın önerilen dozun 4 katına kadar gelişebildiği de belirlenmiştir. Sonuç olarak, hassas bitkilere kıyasla herbisite dayanıklı populasyona ait bitkilerin daha yüksek klorofil miktarına, daha yüksek antioksidan savunmaya ve daha yüksek PAL aktivitelerine sahip olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Herbicide resistance has linear increase in natural grass populations. Some of these populations defined as weed. Weeds developed herbicide resistance against FOP herbicides after ALS inhibitors and Atrazine. As a weed, Avena sterilis L. (Sterile Oat) range in wheat field and farmer use fenoxaprop herbicides against this species. In this study focused on the effects of fenoxaprop on pigment contents, activities of antioxidant defense enzymes and PAL activities in fenoxaprop-susceptible and – resistant sterile oat populations. Sterile oat seeds collected from Marmara region in Turkey and provide from Ege University Faculty of Agriculture. Our results showed that fenoxaprop-resistant sterile oats have higher SOD, POX, APX, GR and CAT activities than fenoxaprop-susceptible ones. This result indicated that, increased activities of antioxidant enzymes provide best protection for resistant sterile oat against oxidative stress than -susceptible sterile oats. Moreover, this antioxidant protection was continued up to 2X dose of fenoxaprop. As a result, fenoxaprop-resistant plants have higher chlorophyll amounts, higher antioxidant defense and higher PAL activities than susceptible sterile oats.