Yeni bir piridazin Schiff baz ligand ve metal komplekslerinin sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of a novel pyridazine Schiff base ligand and metal complexes
- Tez No: 457155
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Piridazinlerin metal kompleksleri çeşitli biyolojik, manyetik ve elektrokimyasal özelliklere sahiptir. Piridazin yapılı Schiff bazlarının biyolojik aktivitesi üzerine son yıllarda yapılan çalışmalar artmıştır. Bu bileşiklerin farklı kullanım alanlarında uygulama alanına sahip olabileceği düşüncesi bizi bu alanda çalışmaya yöneltmiştir. Bu çalışmada 5-Benzoil-4-hiroksi-2-metil-6-fenil-2H-piridazin-3-on ile 1,3-diaminopropan reaksiyonundan Schiff bazı ligand elde edilmiştir. Bu ligand ile Cu(II), Co(II), Ni(II) ve Pd(II) geçiş metal tuzları tepkimesinden yeni metal kompleksleri sentezlenmiştir. Piridazin yapılı ligand ve geçiş metal kompleksleri UV-Vis, 1H- NMR, 13C-NMR, FT-IR gibi spektroskopik ve TGA gibi termal yöntemlerin yanı sıra elementel analiz, manyetik duyarlılık, elektrolitik iletkenlik yöntemleriyle karakterize edilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre Cu(II) kompleksi için karedüzlem geometri, diğer kompleksler için ise oktahedral geometri önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Pyridazine Schiff bases and their metal complexes have wide application in biological and pharmacological activities. Studies on the biological activity of Schiff bases with pyridazine have increased over the last few years. Thinking that these compounds could have a field of application in different usage areas led us to work on this field. Schiff base ligand was synthesized from reaction of 5-benzoyl-4-hydroxsy-2-methyl-6-phenyl-2H-pyridazin-3-one and 1,3-diaminopropane. New metal complexes were synthesized by the reaction ligand Cu(II), Co(II), Ni(II) and Pd(II) transition metal salts. Pyridazine type ligand and metal complexes were determined using spectral methods such as UV-Vis, FT-IR, ¹H NMR, 13C NMR spectroscopy and TGA. In addition to spectroscopic techniques used stuctrure determination of compounds elemental analysis (C, H, N, S), magnetic susceptibility and electrolytic conductivity was used. According to the results, square-plane geometry for the Cu (II) complex, and octahedral geometry for the other complexes.