Malkara ilçesinde silaj üretimi sorunları ve çözüm yolları
Silage production problems and solutions in Malkara province
- Tez No: 457184
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LEVEND COŞKUNTUNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Araştırma 2014-2015 yıllarında Tekirdağ'ın Malkara ilçesinde yürütülmüştür. Bu çalışma, Malkara ilçesinde farklı türdeki yem bitkilerinden yapılan silajların kalitesini belirlemek, üretim tekniklerini incelemek, silaj yapımında karşılaşılan sorunlar ve bunların çözüm yollarını araştırmak ve bundan sonra yapılacak çalışmalarda özellikle yetiştiricilere yardımcı olmak amacıyla yapılmıştır. Araştırma silaj üretiminin yoğun olarak yapıldığı köyleri kapsamaktadır. Malkara ilçesine bağlı toplam 73 köy olup 2015 senesinde silaj yapılan köy sayısı 61 dir. Bu köylerin 42 sinde 1. ve 2. ürün olarak yetiştirilmekte olup, 19 köyde 1. ürün olarak ekilmektedir. Silaj yapan işletme sayısı 711, üretilen toplam silaj miktarı 2015 yılı itibari ile 95 000 ton civarındadır. İlçede silaj yapılan bitkiler içinde mısır fermantasyonunun kolay olması, katkı maddesi gerektirmemesi, uygun üretim teknikleri kullanılması durumunda verimin yüksek olması, ekonomikliği, 2. Ürün üretimine elverişli olması gibi nedenlerden dolayı en fazla tercih edilen yem bitkisidir. İlçede genel olarak taprak üzeri silo kullanılmakta olup sıkıştırma işlemi traktör ile yapılmaktadır. İşletmelerin birçoğu silaj üretimine ara vermeyi düşünmezken maliyetlerin fazla olması ve yoğun işgücü gerektirmesinden dolayı silaj yapımında zorlanmaktadır. İlçede maliyetten kaynaklı olarak paketlenmiş silo yemi kullanımı çok az seviyededir. Genel olarak silaj ile birlikte dengeli bir rasyon kullanımı çok az olduğu gözlenmekte olup bu da kültür ırkı hayvanların gerçek verim potansiyellerini engellemektedir.
Özet (Çeviri)
The research was carried on in Tekirdağ city, Malkara between the years 2014-2015. Aim of the study is to define the quality of silage produced from different kinds of forage plants in Malkara, to study production tecniques, problems related with silage production and the ways of solution of that problems and specially to aid the growers with further researches. The research includes villages in which production is intensively done. The villages connected to Malkara is 73 and the number of villages in which silage produced is 61 in 2015. In fourty-two of that villages silage is the produced as first and second product; while as first product at 19 villages. The number of workplace producing silage is 711, total silage production amount is 95 000 ton at the 2015 year. The corn is the mostly preferred forage plant in the village between plants of silage produced because of easy fermantation, no need of additives, high yield when appropriate production tecniques used, being economics, being convenient to secondary production. Silage over soil is used commonly in the village and toning procedure is done with tractors. While many of the workplaces does not think to stop the production of silage but because of high costs and heavy labor, they slog in production of silage. Usage of packed silage forage is at minimal level because of cost. Generally observed that balanced rasion usage along with silage is little and that blocks the real yield potential of culture race animals.