Sürdürülebilir ve ekolojik tasarım bağlamında peyzaj mimarlığında biyomimikri kullanımına yönelik teorik bir yaklaşım
A theoretical approach to the use of biomimicry in landscape architecture in the context of sustainable and ecological design
  1. Tez No: 888293
  2. Yazar: RAYAN ALI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DERYANUR DİNÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Dünya genelinde insanların refahı ve konforu için sürekli gelişen teknoloji, aynı zamanda insanlık için en büyük tehdit olan çevre sorunlarını da beraberinde getirmiştir. Günümüzde artarak büyüyen bu tehdit karşısında insanlar yine doğaya yönelmiş ve doğayı taklit eden tasarımlar geliştirmeye başlamışlardır. Doğadan öykünme pratiği olan Biyomimikri, doğanın sürdürülebilir ve ekolojik sırlarını tasarımlara yansıtma yöntemini kapsamaktadır. Hem doğal yaşamı hem de insan konforunu göz önünde bulunduran, insan yapımı mimari mekânları ve doğayı tasarımlarında bir araya getiren Peyzaj Mimarlığı biyomimikri ile doğrudan ilişkilidir. Buradan hareketle kurgulanan bu çalışmada, hem biyomimikri, hem de biyomimikri ile peyzaj mimarlığının sürdürülebilir ve ekolojik tasarım anlayışı arasındaki ilişkiye niceliksel olarak netlik kazandırmak ve böylece konuyla ilgili farkındalık oluşturmanın yanında, bu konuda çalışacak araştırmacılara ışık tutmak hedeflenmiştir. Bu amaç doğrultusunda Scopus veri tabanında aşamalı taramalar yapıldıktan sonra seçilen veri setlerine yönelik bibliyometrik analiz gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın sonucunda, biyomimikri için de olduğu gibi sürüdülebilir ve/veya ekolojik tasarım bağlamında biyomimikri ile ilgili yapılan bilimsel çalışmaların yoğunluğu, en etkili yazarların kimler olduğu, en etkili yayınlar, en fazla kullanılan anahtar kelimeleri hangileridir vb. konuları içeren mevcut durum belirlenmiş ve peyzaj mimarlığında sürdürülebilir ve/veya ekolojik tasarım bağlamında biyomimikrinin kullanım durumu ortaya koyulmuştur. Elde edilen sonuca göre biyomimikri ile ilişkili 1634 adet, biyomimikri ile sürdürülebilir ve ekolojik tasarım ile ilişkili 210 adet ve peyzaj mimarlığının olduğu biyomimikri, sürdürülebilir ve ekolojik tasarım ile ilişkili sadece 3 adet belgeye ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The continuous advancements in technology for the welfare and comfort of people worldwide have also brought along environmental problems, which are considered the greatest threat to humanity. Thus, in the face of this growing threat, people have been involved in multiple essays trying to find defenetive solutions. Although, it seems that they have finally found the way back to nature by giving start to develop designs that mimic it. Biomimicry, known as the practice of emulating nature, includes the process of imitating sustainable and ecological secrets of nature in human-made designs. Hence, the discipline of Landscape Architecture which plays a bridging role integrating human-made architectural spaces with nature is directly related to biomimicry by taking into account both natural life and human comfort in its designs. In this study, beside raising awareness on biomimicry and its relationship with lansdcape architecture in the context of sustainable and ecological design approach, it is aimed to quantitatively clarify the status of academic studies related to these topics and provide guidance for researchers who will work in this field. For this purpose, bibliometric analyses were performed on data sets selected after progressive searches made in the Scopus database. The results of the study revealed that there are 1634 documents related to biomimicry, 210 documents related to biomimicry and sustainable and/or ecological design, and only 3 documents related to biomimicry, sustainable and ecological design, and Landscape Architecture. Besides this, findings on these bibliometrically analized collections such as the current status concerning the intensity of researches, the most influential authors, the most impactful publications, the most frequently used keywords, and other relevant topics has been presented.