Düşük proteinli broyler rasyonlarına çam kabuğu ekstraktı (pinus pinaster) ilavesinin performans, antioksidan kapasite ve bağırsak histomorfolojisi üzerine etkisi
The effect of pinus pinaster extract supplementation in low protein broiler diets on performance, antioxidant capacity and intestinal histomorphology.
- Tez No: 634550
- Danışmanlar: PROF. DR. SEHER KÜÇÜKERSAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu araştırma; broyler rasyonlarına ilave edilen ÇKE ve KÇKE'nin performans (canlı ağırlık, canlı ağırlık artışı, yem tüketimi, yem dönüşüm oranı, Avrupa Üretim Etkinlik Faktörü-EPEF), karkas özellikleri, bazı iç organ ağırlıkları (kalp, karaciğer, dalak, bursa Fabricius, taşlı mide, bezli mide ve abdominal yağ), kan serumundaki bazı biyokimyasal değerler (ALT, ALP, AST, toplam kolestrol, HDL, LDL, trigliserit), göğüs ve but eti pH değerleri, göğüs eti MDA düzeyi, bağırsak pH'sı, altlık ve dışkı kuru madde düzeyleri ile bağırsak histomorfolojisi üzerine etkilerini belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çam kabuğu ekstraktı (%1,5) en uygun kapsüllenmenin sağlandığı aljinat (%1) ile enkapsüle edilmiştir ve kurutmaya bırakılmıştır. Kurutma işleminden sonra elde edilen KÇKE broyler rasyonlarında kullanılmıştır ayrıca in vitro sindirim analizi gerçekleştirilmiştir. Araştırmada hayvan materyali olarak 1 günlük 288 adet erkek broyler civciv kullanılmıştır. Her biri 48 civcivden oluşan 6 grup düzenlenmiş, her bir grup 8 civcivden oluşan 6 alt gruba ayrılmıştır. Normal protein ve düşük proteinli rasyonlarda gruplar 1 kontrol ve 2 deneme grubu olacak şekilde oluşturulmuştur. Kontrol gruplarına herhangi bir ilave yapılmamıştır. Normal ve düşük proteinli rasyonların deneme gruplarının birine 100 mg/kg olacak şekilde ÇKE, diğerine aynı düzeyde kaplanmış KÇKE ilave edilmiştir. Çalışma sonucunda normal ve protein düzeyi düşük etlik piliç rasyonlarına ÇKE ve KÇKE ilavesi durumunda kontrol gruplarına göre 21. günde ve 0-21. günler arasında hem protein hem ÇKE ilavesi yönünde istatistiki açıdan anlamlı (P0,05). Grupların duodenum pH'ları ÇKE yönünden, jejenum, ileum pH'ları protein ve ÇKE yönünden istatistiki olarak anlamlı farklılık göstermiştir (P0,05). Grupların göğüs eti MDA değerleri bakımından 1. günde istatistiki anlamda önemli bir farklılık olmamasına karşın, 3.günde yapılan analiz sonuçlarında ÇKE ve KÇKE ilave edilen gruplarda MDA düzeyi istatistiki açıdan anlamlı olarak daha düşük bulunmuştur. Araştırmada ayrıca ÇKE ve KÇKE'nin invitro salınım değerleri de tespit edilmiştir. Bağırsak histomorfolojisi açısından değerlendirildiğinde ÇKE ve KÇKE ilavesi durumunda kontrol grubuna göre 21 ve 42. gün jejenum VY ve KD'de en yüksek değerler NP-KÇKE ve ardından NP-ÇKE grubunda gözlemlenmiştir (P0,05) birlikte sayısal olarak daha fazla artışla karşılaşılmıştır. Ayrıca 21 ve 41. günlerde DP-KÇKE grubunda, jejenum ve ileum VY ve KD açısından DP-K ve hatta NP-K'dan daha yüksek değerler tespit edilmiştir. Bağırsak histomorfolojisi bakımından protein eksikliğinin etkilerinin tolere edilmesinde KÇKE ilavesinin daha olumlu sonuçlar oluşturduğu görülmüştür. Sonuç olarak çalışmamızda ilk kez ÇKE aljinat ile kaplananarak broyler rasyonlarında kullanılmıştır. Normal ve proteini %10 düzeyi düşük broyler rasyonlarına, rasyonların ekonomikliği göz önünde bulundurularak 100 mg/kg ÇKE ve KÇKE ilavesiyle; performans ve elde edilecek ürünlerde olumlu etkiler sağlanabileceği gözlemlenmiştir. Çalışma bulgularımıza göre, ÇKE ve KÇKE'nin kanatlı rasyonlarına kullanılabilecek alternatif aromatik bileşikler arasında değerlendirilebileceği sonucuna varılmış olıp, enkapsülasyon uygulamasının gruplarda herhangi bir negatif etkisi olmadığı, ayrıca bağırsak histomorfolojisi açısından daha olumlu sonuçlar oluşturduğu gözlemlenmiştir. Farklı koşullarda ve kullanım düzeylerinde yeni denemeler planlanmasının ve yürütülecek in vitro çalışmalarla enkapsülasyon tekniğinin faydalarının irdelenmesinin yararlı olacağı kanısı oluşmuştur.
Özet (Çeviri)
This study has been conducted to determine the effects of Pinus pinaster extract (PPE) and encapsuled Pinus pinaster extract (EPPE) supplementation in low protein broiler diets on performance, carcass efficiency, visceral organ weigths, some blood parameters, breast and leg meat pH, intestinal pH, antioxidant capacity in breast meat and blood also intestinal histomorphology. Pinus pinaster extract was covered with alginate was the best option for covering for obtaining encapsuled Pinus pinaster extract. The research lasted 41-days with 288 one-day old male broiler chicks. Chicks divided to six groups contain 48 chicks and then each groups divided to six subgroups that contain eight chicks. In the study, groups are classified according to two different protein level, one of is normal protein group that contain respectively %23-21.5-19.5 crude protein, the other one is low protein group contain %20,7-19.4-17.5 crude protein at starter, grower and finisher periods. Also normal and low protein level groups divided to one control and two trial groups. It has been added amount 100 mg/kg PPE to the trial group diets in normal and coated form. At the end of the study comparision of supplementation PPE and EPPE groups with control, statistically significant differences were observed in terms of both protein also PPE suplementation for BW and BWG on 21st days and between 0 to 21st days period in trial groups (P0,05). It is detected statistically significant differences for feed intake in 21-31 days and 0-41 days between control groups with normal protein and low protein (P0,05).