Bazı organik bileşiklerde spin-etkileşme mekanizmasının NMR görüntüleme yöntemi ile spektral incelenmesi
Spectral investigation of spin-interaction mechanism in some organic compounds by NMR imaging method
- Tez No: 45722
- Danışmanlar: DOÇ. DR. D. MEHMET ZENGİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
ÖZET Doktora Tezi BAZI ORGANİK BİLEŞİKLERDE SPİN-ETKİLEŞME MEKANİZMASININ NMR GÖRÜNTÜLEME YÖNTEMİ İLE SPEKTRAL İNCELENMESİ Ali YAMAN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Fizik Anabilira Dalı Danışman: Doç.Dr. D-Mehmet ZENGİN 1995, Sayfa 132 Jüri : Doç.Dr. D.Mehmet ZENGİN Prof.Dr. Fevzi KOKSAL Prof. Dr. Hüseyin YÜKSEL Bu çalışmada ilk olarak magnetik rezonans görüntüleme yöntemleri ile ilgili teori ve bunların belirgin özellikleri üzerinde durulmuştur. NMR parametrelerinin bu yöntemlere etkileri incelenmiştir. Buna ek olarak spin-spin çiftlenimi ve Tl, T2 durulma zamanlarının 'H NMR spektrumlanna etkileri ele alınmış ve ilgilenilen bileşiklerin Tj, T2 durulma zamanlan ölçülmüştür. Bununla beraber, metabolitlerin 'H NMR spektroskopisi yoluyla incelenmesinde bazı güçlükler vardır. Bunlar, rezonanslara ait oldukça dar kimyasal kayma bölgesinden kaynaklanan çözülme problemi ile suya ait protonların yüksek konsantrasyonundan kaynaklanan dinamik erişim problemidir. Metabolitlerin üst üste gelen rezonans sinyallerini birbirinden ayırmak için bazı spektral derleme teknikleri kullanılmıştır. Bu şekildeki bütün yöntemler özdeş çekirdekli J modülasyonu ve T2 durulmasının kullanıldığı fark spektrumu esasma dayanır. Spin-spin çiftleniminden dolayı bileşiklerin sinyal şiddetlerindeki değişmeyi (ya da kayıp) en aza indirgemek için yeni bir puis dizisi (JPRESS, J-yeniden odaklayıcı PRESS dizisi) geliştirilmiştir. İnsan beynindeki 'H NMR spektrumunda ortaya çıkan çeşitli metabolitlerin gerçek konsantrasyonları dikkate alınarak çeşitli karışımlar (D20 içerisinde) hazırlanmıştır. Yankı zamanlan Tj7 = 20 ms ve TE = 40 ms için alınan spektrumlar birbirinden çıkanlarak sadece glutameyt'in olduğu fark spektrumu elde edilmiştir. Sonuçlar, fark spektrumu altında kalan spektral çizgi alam ile metabolik konsantrasyonlar arasında mükemmel bir çizgisellik ilişkisi olduğunu göstermektedir. Deneyler, örnek içinde belirli bir bölge seçme tekniği ile yürütülmüştür. Böylece belirli bir bölgedeki glutameyt miktarı duyarlı olarak elde edilebilir. ANAHTAR KELİMELER: Magnetik Rezonans Görüntüleme (MRG), Magnetik Rezonans Spektroskopi (MRS), PRESS, JPRESS, Spin-Spin Çiftlenimi, Spektral Derleme, Glutameyt
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph.D. Thesis SPECTRAL INVESTIGATION OF SPIN-INTERACTION MECHANISM IN SOME ORGANIC COMPOUNDS BY NMR IMAGING METHOD Ali YAMAN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Physics Supervisor: Assoc.Prof.Dr.D.Mehmet ZENGİN 1995, Page : 132 Jury :Assoc.Prof.Dr.D.Mehmet ZENGİN Prof. Dr. Fevzi KOKSAL Prof.Dr. Hüseyin YÜKSEL In this study first the theory relating to the Magnetic Resonance Imaging Methods and its principal characteristics have been discussed. The effects of the NMR parameters on these methods have been investigated. In addition, the effects of spin-spin coupling and relaxation times T,, T2 on 'H NMR spectra were examined and relaxation times T^ T2 of the metabolites were measured. However, there are some difficulties in investigation by the *H NMR Spectroscopy of the metabolites. These are the resolution problem associated with the narrow chemical shift range of the resonance and the dynamic range problem arising from the high concentrations of the water protons. Some spectral editing techniques which separate the signals being overlapped by the resonance of the other metabolites have been used. All these methods are based on the difference spectroscopy using an alternate inhibition of homonuclear J modulation and T2 relaxation. A new pulse sequence (JPRESS, J- Refocused PRESS) was developed for eliminating of the loss of the signal intensity due to J modulation. The mixtures were prepared (in D20) by taking care of actual concentration of the metabolites existed on the 'H NMR Spectra of the Human Brain. The difference spectrum contains only glutamate was obtained when a spectrum of an echo time of TE=40 ms subtracted from an echo time of TE=20 ms. The result exhibits an excellent linear relationship between the metabolic concentration versus the difference spectral peak area. Experiments were performed by the localization technique. Thus, quantification of glutamate in a certain region can be obtained sensitively. Key Words : Magnetic Resonance Imaging (MRI), Magnetic Resonance Spectroscopy (MRS), PRESS, JPRESS, Spin-Spin Coupling, Spectral Editing, Glutamate