Bazı hıyar genotiplerinde Pseudoperonospora cubensis'e karşı direnç mekanizmasının ve kalıtımının araştırılması
Investigation of resistance mechanism and hereditary against Pseudoperonospora cubensis in some cucumber genotypes
- Tez No: 457257
- Danışmanlar: PROF. DR. NEBAHAT SARI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Yalancı mildiyö (DM) patojeni Pseudoperonopora cubensis serada ve tarlada hıyar üretiminde yüksek derecede verim kayıplarına sebep olmaktadır. Bu nedenle P. cubensis'e karşı dayanıklılık sağlanması önem taşımaktadır. Bu çalışmada Beith Alpha tipi, DM'e karşı hassas 31259 ile Pakistan orijinli dayanıklı A064949 ile F1'ler, F2, hassas ve dayanıklı ebeveyne geriye melez popülasyonlar oluşturulmuş ve ıslah çalışmalarına yardımcı olması için in vitro DM testi geliştirilmeye çalışılmıştır. In vitro DM testi ile in vivo DM testlerinden alınan veriler istatistiksel olarak analiz edilmiş ve fenotiplenen karakterler arasındaki korelasyonlar belirlenmiştir. Patolojik karakterlerin yanı sıra, serada agronomik karakterler de gözlemlenmiştir. F2 populasyonundan izole edilen DNA'lar, 90 SNP markırı ile haritalanmıştır. Gözlemi yapılan karakterlerin, bilinen hassasiyet/dayanıklılık genleri ya da QTL'ler ile bağlantıları araştırılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, in vitro test ile in vivo DM testleri arasında korelasyon olmadığı görülmüştür (0.2
Özet (Çeviri)
Downy mildew (DM) pathogen Pseudoperonospora cubensis is causing high yield loss in cucumber crop, both in greenhouses and open fields. Because of that, it's important to gain resistance in cucumbers against P. cubensis. In this study, Beith Alpha type DM susceptible parent 31259 and resistant parent A064949 originated from Pakistan and F1 plants, F2, one backcross with susceptible parent and backcross with resistant parent populations are created and being tried to help breeding studies by developing in vitro DM test. Achieved observation data analysed by statistically and correlations were evaluated between the characters phenotyped. Beside, pathologic characters, some agronomic characters were observed. The DNAs isolated from the F2 population, genotyped by using 90 SNP markers. The linkage between the mapped QTLs and susceptible/resistance known genes or QTLs were investigated. According to this research results, it was seen that there is no correlation between in vivo and in vitro DM tests (0.2