Biyokütlenin çözündürülmesi ve atmosferik koşullarda gazlaştırılması
Solubilization of biomass and gasification of the biomass hydrolysates in atmospheric conditions
- Tez No: 457258
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARİF HASANOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Bu çalışmada kenaf, sorgum gibi lignoselülozik biyokütlelerin farklı çözücü ve sıcaklıklarda ısıl işlemle çözündürülmesi gerçekleştirildi. Farklı çözücülerin kullanılmasıyla birlikte hidroliz verimi %10 daha artarak %82'den daha fazla gerçekleşti. Hidroliz sonrası sulu çözeltinin bileşimi analiz edildi ve çözelti bileşimindeki farklılığın gazlaştırmadaki etkinliği araştırıldı. Çözündürme işleminden elde edilen hidrolizatlar, gliserol ve atık sular kesintisiz sistemde 230-290°C sıcaklıkta ve atmosferik basınçta katalitik buhar faz reformlama (AVPR) tekniği ile ilk defa gazlaştırıldı ve AVPR yöntemi ile elde edilen hidrojen miktarının sulu faz reformlama (APR) prosesine göre yaklaşık iki kat daha fazla olduğu görüldü. Gazlaştırma deneylerinden once ve sonra hidrolizat çözeltilerinin GC/MS, TOC, HPLC analizleri gerçekleştirilerek çözelti kompozisyonundaki değişimler incelendi. Alümina, silika ve aktif karbon destek materyali üzerine Pt ve Ru'un suda çözünebilen tuzları impregne edilerek hazırlanan katalizörlerin gazlaştırmadaki etkinlikleri incelendi. Aktif karbon destekli katalizörlerin (Pt, Ru) hidrojen seçiciliği bakımından daha etkin olduğu görüldü. Hidroliz işleminden sonra çözünmeden kalan atığın farklı sıcaklıklarda (400, 500, 600, 700 ºC) AVPR prosesi ile katalitik gazlaştırması gerçekleştirildi.
Özet (Çeviri)
In this study, solubilizations of lignocellulosic biomass materials (kenaf and sorghum) were carried out using various solvents at different temperature treatments. The hydrolysis yield increased 10% more by reaching upto 82% by performing the solubilization process under the solvents. The compositions of the hydrolysates were determined by GC-MS, TOC and HPLC and the effect of the hydrolysate composition on gasification performance was examined. Biomass hydrolysates, glycerol and waste water were used as feed solutions in gasification process. The gasification was performed by catalytic vapor-phase reforming (AVPR) technique at 230-290 °C and at atmospheric pressure in the continuous system that was firstly applied by the present study. The hydrogen yield obtained in AVPR was found to be two times more than aqueous-phase reforming (APR) technique. Comparison of activities of alumina, silica and activated carbon supported metal catalysts on gasification process were investigated. The catalysts were prepared by deposition of Pt and Ru metals on relevant supports by impregnation of the water-soluble metal salts that followed the reduction process. Activated carbon supported metal catalysts exhibited better hydrogen selectivity compared to other supports studied. Catalytic gasification of the residue leftover after hydrolysis process was also tested at different temperatures (400, 500, 600, 700 °C) by AVPR.