Moksifloksasin HCl'ün camsı karbon ve modifiye edilmiş camsı karbon elektrotlar kullanılarak voltametrik tekniklerle ilaç dozaj formlarındaki miktarının belirlenmesi
Quantitative determination of moxifloxacin hydrocloride in drug dosage forms by voltammetric techniques by using glassy carbon and modified glassy carbon electrodes
- Tez No: 457266
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT SADIKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmada, camsı karbon ve modifiye edilmiş camsı karbon elektrotlar kullanılarak, moksifloksasin hidroklorür ilaç etken maddesinin elektrokimyasal yükseltgenme özelliğinden faydalanılarak ilaç tablet dozaj formundaki miktarı voltametrik yöntemler ile belirlendi. Bu maksatla, camsı karbon elektrot 4-aminobenzensülfonik asitin elektropolimerizasyonu ile modifiye edildi. Camsı karbon ve modifiye edilmiş camsı karbon elektrotlarda dönüşümlü voltametri (CV) tekniği kullanılarak moksifloksasin HCl'ün elektrokimyasal davranışları incelendi. Dönüşümlü voltametri (CV), diferansiyel puls voltametri (DPV) ve kronoamperometri (CA) teknikleri kullanılarak moksifloksasin HCl'ün kantitatif tayini için optimum deney şartları araştırıldı. Farklı destek elektrotlitlerle ve farklı pH değerlerinde yapılan çalışmalara göre moksifloksasin HCl'ün keskin olan yükseltgenme piki ve maksimum akım değeri asetat tamponu (pH 5.0) ortamında elde edildi. Bu yüzden, asetat tamponu (pH 5.0) destek elektrolit olarak seçildi. Moksifloksasin HCl'ün yükseltgenme pikinin pik akımı ve pik potansiyeli değerleri üzerine pH'nın ve tarama hızının etkileri dönüşümlü voltametri (CV) tekniği ile incelendi. DPV tekniği kullanıldığında belirme sınırı (LOD), kantitatif tayin sınırı (LOQ) değerlerinin daha küçük olduğu ve hassaslığının daha fazla olduğu anlaşıldı. DPV tekniğinden elde edilen verilere göre çizilen kalibrasyon grafiğinden yararlanılarak doğrusallığın olduğu konsantrasyon aralığında ilaç tabletindeki moksifloksasin HCl miktarı belirlendi.
Özet (Çeviri)
In this study, the amount in the drug tablet dosage form by utilizing from the electrochemical oxidation of the moxifloxacin hydrochloride was determined by voltammetric methods by using the glassy carbon and the modified glassy carbon electrodes. For this purpose, the glassy carbon electrode was modified by electropolymerization of 4-aminobenzenesulfonic acid. The electrochemical behavior of moxifloxacin HCl was investigated using cyclic voltammetry (CV) technique at glassy carbon and modified glassy carbon electrodes. The optimum experimental conditions for quantitative determination of moxifloxacin HCl were studied with cyclic voltammetry (CV), differential pulse voltammetry (DPV) and chronoamperometry (CA) techniques. The sharped oxidation peak and maximum current value of moxifloxacin HCl was obtaine in acetate buffer (pH 5.0) according to different support electrodes and different pH values. Therefore, the acetate buffer (pH 5.0) was selected as the supporting electrolyte. The effects of pH and the scan rates on the peak current and the peak potential values of oxidation peak of Moxifloxacin HCl were studied by CV technique. When used the DPV technique, it was found that the detection limit (LOD) and the quantitative determination limit (LOQ) values are smaller and the sensitivity is higher. The amount of moxifloxacin HCl in the drug tablet was determined in the concentration range to be linear of the calibration graph plotted according to the data obtained from the DPV technique.