Evaluating the financial performance of Iraqi commercial banks by TOPSIS method
Irak ticari bankaların finansal performanslarının TOPSIS yöntemi ile değerlendirilmesi
  1. Tez No: 747045
  2. Yazar: ALI JIRJEES
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Maliye, İşletme, Banking, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Iraklı ticari bankaların performansının değerlendirilmesi, Irak bankacılık sektörünün önceki yıllarda yaşanan çok sayıda mali kayıpla karşı karşıya kaldığı reformlar nedeniyle gerekli bir süreç olarak kabul ediliyor. Bu tez, Irak ticari bankalarının mali performansını, 2016–2020 dönemi için geçerli olan topsis yöntemine göre finansal göstergeler kullanarak değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Bu bankaların performansı sermaye yeterlilik oranları, likidite oranları, karlılık oranları ve varlık kalitesi oranları kullanılarak değerlendirildi. Bu tez üç bölümden oluşur. Birinci bölümde Irak bankacılık sektörü ve bu sektörde faaliyet gösteren bankalar ve bankacılık kurumları ele alındı. İkinci bölümde finansal performans değerlendirmesi, finansal tablolar ve finansal oranlar ele alınmıştır. Üçüncü bölümde, 2016–2020 yılı topsis yöntemine göre 12 Iraklı ticari bankanın performans değerlendirmesi ele alındı. Performans değerlendirmesiyle finansal analiz sonucunda, Union Bank of Iraq, örneğe seçilen diğer ticari bankaların performansının en yüksek olduğu THRESHOLD VALUE göstergesine göre belirlenmişti. Ve Gulf Commercial Bank numunede seçilen diğer ticari bankaların en az değerlendirildiği oldu. Yüksek rütbeli bankaların Trans Iraq Bank ve Investment Bank of Iraq olduğu kaydedildi.
Özet (Çeviri)
Evaluating the performance of Iraqi commercial banks is considered a necessary process due to the reforms the Iraqi banking sector is witnessing after it was exposed to many financial losses during the previous years. This thesis aims to assess the financial performance of Iraqi commercial banks by using financial indicators according to the topsis method for the period 2016–2020. The performance of these banks was evaluated using capital adequacy ratios, liquidity ratios, profitability ratios, and asset quality ratios. This thesis consists of three chapters. Chapter one discussed the Iraqi banking sector and the banks and banking institutions operating in it. Chapter two discussed the evaluation of financial performance and the financial statements and financial ratios. Chapter three discussed the performance evaluation of 12 Iraqi commercial banks according to the topsis method for 2016–2020. As a result of the financial analysis through performance determined, the Union Bank of Iraq is the most evaluated in the performance of the other commercial banks selected in the sample according to the THRESHOLD VALUE indicator. And Gulf Commercial Bank was the least evaluated of the other commercial banks selected in the sample. It was noted that the banks with a high ranking are the Trans Iraq Bank and Investment Bank of Iraq.