The impact of e-management on improving the public service
E-yönetimin kamu hizmetlerinin iyileştirilmesi üzerindeki etkisi Irak Sağlık Bakanlığı merkezinde çalışan birim ve daire başkanları örnekleminin görüşlerine ilişkin keşifsel bir araştırma
  1. Tez No: 731957
  2. Yazar: AQEEL NASEER ALTAWEEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİT TARGAN ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu tez, e-yönetimin Irak'ta kamu hizmetinin iyileştirilmesine etkisini değerlendirmeyi, bunu yapmak için bir anket yoluyla araştırmayı, e-yönetim girişimlerinin kamu yönetimi sistemi genelinde, özellikle sağlık sektöründe uygulanmasının sağlayacağı katkıları değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Beş bölümden oluşan bu araştırma; ilk üç bölüm, 2003 savaşı öncesi ve sonrası Irak'ta kamu hizmeti, sağlık sektörü ile ilgili tanımlayıcı çalışma, literatür taraması ve çalışmaları içermektedir. Dördüncü bölüm, bu tezin ikinci önemli bölümü olan sağlık bilgi sistemi kavramıyla ilgili e-yönetim ile ilgilidir. Beşinci bölüm Irak'ta sağlık bakanlığında yaptığımız araştırmaya ayrılmış, sonuçlar analiz edilmiş ve bölüm bazında yorum yapılmıştır. Anket, Irak'taki sağlık bakanlığının farklı departmanlarından 104 çalışanla gerçekleştirildi. Literatür taraması ile ilgili olarak, kamu sektörü reform raporlarının çok sayıda ve mevcut olduğu, bazılarının siyasi yönelimli raporlar olduğu ve özellikle Irak'ta olduğu gibi çok istikrarsız bir siyasi ortamda güvenilirliğini sorgulandığı söylenebilir. Tez, ilk üç bölümde ve son bölümde Bağdat'ta Sağlık Bakanlığı'nın farklı birimlerinde yapılan bir anket sayesinde bir saha çalışması yapılarak betimsel bir yaklaşım içermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to evaluate the impact of e-management on improving the public service in Iraq, to do that we will investigate through a survey, the contributions that will be when implementing e-management initiatives throughout the public administration system especially in health sector. This research consisted with five chapters; the first three chapters represent descriptive study, the literature review and studies about public service in Iraq, healthcare sector before and after the 2003 war. Chapter four is about the second important part in this thesis which is the e-management related to the concept of health information system. Chapter five is dedicated to the survey that we have conducted in the health ministry in Iraq, results were analyzed and an interpretation is done by section. The survey is conducted through 104 employees from different departments of health ministry in Iraq. In regards to the literature review it can be mentioned that public sector reform reports are many and available, some of them are politically orientated reports making their reliability questionable especially in a very instable political environment as in Iraq. The thesis contains descriptive approach in the first three chapters and in the last chapter by conducting a field study thanks to a survey in the different departments of the ministry of health at Baghdad.