The relationship between perceived stereotype threat, system justifying beliefs, and outgroup attitudes among women employees
Kadın çalışanlardaki algılanan kalıpyargı tehditi ve sistemi meşrulaştırma inançlarının erkek çalışma arkadaşlarına karşı olan tutumlarıyla ilişkisi
- Tez No: 457402
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAHİME ZEYNEP CEMALCILAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Çalışma ortamlarında yapılan çalışmalar temel olarak kalıpyargı tehdidinin kişiler arası ve psikolojik süreçler üzerindeki etkisine odaklanmıştır. Kalıpyargı tehdidinin işyerinde gruplar arası süreçleri nasıl etkilediği daha önce incelenmemiştir. Bu çalışmanın, kadın çalışanların çalıştıkları kurumda algıladıkları kalıpyargı tehdidi ve kadınların erkek çalışma arkadaşlarına karşı olan tutumları arasındaki ilişkiyi incelemesi hedeflenmiştir. Algılanan kalıpyargı tehdidinin kadınların erkek çalışma arkadaşlarına karşı olan genel, bilişsel ve duygusal tutumlarını yordayacağını tahmin ettik. Aynı zamanda, katılımcıların sistemi meşrulaştırma inançlarının algılanan tehdit ve dış grup tutumları arasında düzenleyici bir değişken olacağını varsaydık. ABD'de yaşayan ve haftada en az 20 saat çalışan 199 tane kadın çalışmamıza katılmıştır. Algılanan tehdidin kadınların erkek iş arkadaşlarına karşı olan dış grup tutumlarıyla olumsuz yönde ve anlamlı bir şekilde ilişkili olduğu bulunmuştur. Sistemi meşrulaştırma inançları dış grup tutumlarını yordamada kalıpyargı tehdidi ile etkileşim içinde olmamıştır. Bu çalışma kadınların kalıpyargı tehdidi ile mücadele etmek için dış grup hakkındaki algılarını değiştirdiklerini göstermiştir. Algılanan tehdit ile değişen dış grup tutumları çalışanlar arasındaki ilişkinin kalitesine uzun vadede zarar verebilir. Bu yüzden kalıpyargı tehdidini kurumlarda azaltmaya yönelik müdahale programları planlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
In organizational contexts, previous studies have focused on wide ranging effects of stereotype threat on interpersonal and psychological processes. However, how stereotype threat relate to intergroup processes in the work settings have not been examined before. The current study aimed to investigate how women employees' perceptions of stereotype threat associated with outgroup attitudes toward their male colleagues. We predicted that perception of stereotype threat would be related to women's general, cognitive and affective attitudes toward their male colleagues. Also, we hypothesized that system justifying beliefs of women employees would moderate the relationship between perception of stereotype threat and outgroup attitudes. 199 women living in the United States who were working at least 20 hrs/week participated into our study. Results indicated that women's perception of stereotype threat in their workplace was negatively associated with attitudes toward their male coworkers. However, system justifying beliefs did not moderate this relationship. Women employees changed their perceptions about outgroup members in order to struggle with stereotype threat. Outgroup attitudes relating with perception of stereotype threat might disrupt the quality of peer relationships between male and female employees in the long run. Therefore, intervention programs focusing on how women can cope with stereotype threat might be planned by practitioners.