Klindamisin fosfatın kontrollü salımında kullanılmak üzere biyouyumlu taşıyıcı implantın hazırlanması
Preparation of biocompatible carrier implant to be used in the controlled release of clindamisin phosphate
- Tez No: 457411
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMA ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmada; çeşitli enfeksiyon durumlarında kullanılan antibiyotiklerden Klindan'nın etken maddesi olan Klindamisin fosfatın, kontrollü salımını sağlayacak bir sistem geliştirilmesi amaçlanmıştır. Enjeksiyon ve oral yol ile ilaç alımı, bilinen klasik yöntemlerdendir. Sık ve tekrarlanan doz gerektirmeleri, etkin madde konsantrasyonunun etkili düzeyin altına düşmesi veya toksik düzeyin üstüne çıkması gibi istenmeyen durumlara yol açabilmeleri gibi nedenlerle beklentilere cevap verememektedir. Gerek ilacın oral yol ile alımı, gerekse enjeksiyon yoluyla vücuda zerk edilmesi sırasında allerjik reaksiyonlar da ortaya çıkabilmektedir. Tedavinin yarım bırakılması sonucu atılan ilaçlarla oluşan maddi kayıplar ise olayın ekonomik boyutudur. Artık günümüzde yeni ilaçların geliştirilmesinden ziyade, varolan ilaçların daha uygun şekilde vücuda ve hatta hedef bölgeye verilme şekli üzerinde çalışmalar yapılmaktadır ki kontrollü salım sistemleri buna en iyi örnektir. Çalışmamızda ilaç salımında taşıyıcı implant olarak kullanılan yüksek biyouyumluluğa sahip bir jel olan p(HEMA) ve p(HEMA-MMA)'nın yapılarına PEG ve serum albümin eklenerek biyouyumlulukları arttırılmıştır. Hazırlanan kopolimerlerin karakterizasyonu için FTIR, SEM, DSC, temas açı değerlendirmeleri yapılmıştır. Yapmış olduğumuz analizlerle kontrollü ilaç salımında p(HEMA-MMA)'nın, insan vücudu için p(HEMA)'dan daha uyumlu bir hidrojel olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study it is aimed to develop a system that will allow controlled release of Clindamycin phosphate which is active ingredients of Clindan antibiotic that are used in cases of various infections. Drug intake by injection and by oral route is one of the conventional known methods. Because of unintended consequences such as to require frequent and repeated doses, to fall below effective level of the active substance concentration or to lead toxic level cannot meet expectations. During taking drug both by oral and by injection into the body, allergic reactions may also occur. The financial losses occur with drugs that are thrown as a result of half left of treatment economically. Today, the studies on delivered way the existing drugs in a more appropriate way to the body and even to the target region are carried out rather than the development of new drugs, controlled release system is the best example on this. In our study, the biocompatibility of p(HEMA) and p(HEMA-MMA) that are high biocompatibility gel used as a carrier implant in drug release are increased by adding PEG and serum albümin to the structures. FTIR, SEM, DSC and contact angle reviewed for the characterization of the prepared copolymers. It is concluded that p(HEMA-MMA) in the controlled drug release is more consistent hydrogel than p(HEMA) for human body with the analysis that we have done.