Yaşamdaki amaç, duygusal iyi oluş, kişisel ölüm korkusu ve duyarlı sevginin ontolojik iyi oluş üzerindeki etkisi
The effects of purpose in life, emotional well-being, fear of death and compassionate love on ontological well-being
  1. Tez No: 457450
  2. Yazar: BAHAR YAMAN KARAHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCAN KOCAYÖRÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu araştırmada, üniversite öğrencilerinin yaşamdaki amaçları, duygusal iyi oluşları, kişisel ölüm korkuları ve duyarlı sevgi düzeylerinin ontolojik iyi oluşları üzerindeki etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma, online anketler düzenlenerek Türkiye genelindeki devlet ve vakıf üniversitelerinde öğrenim gören 18-57 yaş arasındaki 287 ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencisi ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmada öğrencilerin yaşamdaki amaç, duygusal iyi oluş, ontolojik iyi oluş, kişisel ölüm korkusu ve duyarlı sevgi düzeyi arasındaki ilişkiyi ölçmek amacıyla“Psikolojik İyi-Olma Ölçekleri”nin (Ryff, 1989a) Yaşamdaki Amaç alt-ölçeği,“Duygusal İyi Oluş Ölçeği”(Şimşek, 2011),“Ontolojik İyi Oluş Ölçeği”(Şimşek ve Kocayörük, 2013),“Kişisel Ölüm Korkusu Ölçeği”(Florian ve Kravetz, 1983) ile“Duyarlı Sevgi Ölçeği”(Sprecher ve Fehr, 2005) kullanılmıştır. Öğrencilerin kişisel bilgileri ise araştırmacı tarafından oluşturulan“Demografik Bilgi Formu”ile toplanmıştır. Bu çalışmada ölçeklerden elde edilen veriler SPSS 20 istatistik programı ile analiz edilmiştir. Araştırmaya katılanların demografik özelliklerinin belirlenmesinde yüzde ve frekans analizleri yapılmıştır. Bağımlı ve bağımsız değişkenler ile demografik veriler arasındaki ilişkinin belirlenmesinde bağımsız t-testi ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA); değişkenler arasındaki ilişkinin belirlenmesinde de Pearson Korelasyon analizinden yararlanılmıştır. Ayrıca bağımsız değişkenler olan duyarlı sevgi, kişisel ölüm korkusu, duygusal iyi oluş ve yaşamdaki amacın bağımlı değişken olan ontolojik iyi oluş üzerindeki etkisini incelemek için çoklu hiyerarşik çoklu regresyon analizinden faydalanılmıştır. Yapılan istatistiksel değerlendirmeler ve analizler sonucunda, cinsiyet, duyarlı sevgi, duygusal iyi oluş ve yaşamdaki amacın ontolojik iyi oluş üzerinde yordayıcı bir etkiye sahip olduğu bulunmuştur. Ancak kişisel ölüm korkusunun ontolojik iyi oluşu üzerinde bir etkiye sahip olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study is conducted to investigate the effect of university students' purpose in life, emotional well-being, fear of personal death and compassionate love levels' effects on ontological well-being. The study has been put into practice by conducting an online survey with 287 undergraduate and postgraduate students whose age range are 18-57 and studying in a private or a state university throughout Turkey. The Purpose in Life subscale of“Psychological Well-Being Scale”(Ryff, 1989a),“Ontological Well Being Scale”(Şimşek ve Kocayörük, 2013),“Emotional Well-Being Scale”(Şimşek, 2011),“Fear of Personal Death Scale”(Florian ve Kravetz, 1983) and“Compassionate Love for Humanity Scale”(Sprecher ve Fehr, 2005) were used to measure the relationship between purpose in life, ontological well-being, emotional well-being, fear of personal death and compassionate love level of students. Students' demographic information is collected within“Demographic Information Form”which was developed by the researcher. In this study, all the data has obtained from the questionnaires were analyzed using SPSS 20 statistical software. In order to analyze the demographic variables percent and frequency analyses were employed. The relation between dependent & independent variables and the demographic variables has been analyzed by using independent t-test and one-way analysis of variance (ANOVA). The correlation between dependent and independent variables have been analyzed by Pearson Correlation analysis. Hierarchical Multiple Regression were employed to investigate the effect of the independent variables compassionate love, emotional well-being, fear of personal death and purpose in life over dependent variable ontological well-being. The findings of this study revealed that university students' ontological well-being was affected by gender, compassionate love, emotional well-being and purpose in life. However, fear of personal death was not significant predictor of the ontological well-being.