Kurumsal risk yönetiminin firma performansına etkisi: Bist örneği
The effect of enterprise risk management on firm performance: Bist case
  1. Tez No: 457465
  2. Yazar: ZEKAİ ŞENOL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN SERDAR KARACA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 244
Özet
İş ve ekonomi dünyasında son yıllarda ortaya çıkan gelişmeler, finansal piyasalarda yaşanan süreçler, iletişim teknolojisin gelişmesi ile birlikte yatırımcı ve müşteri isteklerinin önem kazanması, şirket hile ve iflaslarının artması ve 2008 küresel ekonomik ve finansal krizi gibi durumlar mevcut risk yönetim şekillerinin değişmesine neden olmuştur. İşletmelerin faaliyetlerini sürdürürken karşılaştıkları riskleri yönetmede Geleneksel Risk Yönetim (GRY) anlayışının yetersiz kalması, günümüzün risk yönetim şekli olan Kurumsal Risk Yönetimini (KRY) gündeme getirmiştir. KRY, işletmelerin karşılaştıkları tüm riskleri esas alan, işletmenin tamamında uygulanan, riskin tehdit ve fırsat tarafını birlikte değerlendiren, işletme amaçlarının gerçekleşmesinde makul güvence sağlayan bir risk yönetim sürecidir. Bu çalışmada, KRY'nin firmaların finansal performansına etkisi ve KRY'nin belirleyicileri tespit edilmeye çalışılmıştır. Çalışma örneklemi, İstanbul Sanayi Odasının (İSO) 2014 yılı için yayımladığı, Türkiye'nin birinci büyük 500 sanayi kuruluşu listesine kayıtlı olup, aynı zamanda Borsa İstanbul'da (BİST) işlem gören şirketlerden oluşturulmuştur. Çalışmada 2014 yılına ait veriler kullanılarak yatay kesit analizi yapılmıştır. Oluşturulan hipotezler çoklu doğrusal regresyon ve logistik regresyon yöntemleri kullanılarak test edilmiştir. Araştırmada, KRY'nin firma performansına etkisi tespit edilememiş, firma büyüklüğü ve coğrafi çeşitlilik değişkenleri KRY belirleyicileri olarak görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The current developments in business and economy in recent years, new processes taking place in the financial markets, the increase of fraud and bankruptcy, the importance of the investor and customer relationship, the development of communication technolgies and the global economic crisis in 2008 have led to changes in existing risk management methods. Enterprise Risk Management (ERM), which shapes today's risk management, has gained importance as Traditional Risk Management (TRM) approaches are inadequate to manage the current risks faced by companies. Taking into account both, threats and opportunities, ERM can be defined as a process considering the whole range of risks that businesses face. Being flexible in its application across the enterprise, it provides reasonable outcomes regarding the achievement of entity objectives. In this study, the effect of ERM on the company's financial performance and the determinants of ERM are investigated. The study sample consists of Turkey's 500 industrial enterprises registered in the fist list, published by the Istanbul Chamber of Industry (ICI) for 2014 as well as companies listed in the Istanbul Stock Exchange (ISE). The cross-sectional analysis was performed using data of 2014. Generated hypotheses were tested using multiple linear and logistic regression. The studies reveal that that company size and geographic diversity are main determinants of ERM and that ERM has no effect on firm performance.