Bozkır kavimlerinde hukuk anlayışı (Başlangıcından Uygur Dönemi sonuna kadar )
The concept of law in stppe tribes (From the beginning of and till the end of the Uyghur Era)
  1. Tez No: 457481
  2. Yazar: OKAN AÇIL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAMİ DURMUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
Yüksek Lisans tezi olarak hazırlanan bu çalışmada, Bozkır kavimlerinin en eski devirlerinden başlayarak, Uygur devri sonuna kadar geçen dönemdeki hukuki anlayışları incelenmektedir. Bu açıdan bakıldığında bin yıldan fazla bir zaman dilimi söz konusu olmaktadır. Çalışmaya konu olan dönemin kapsamına giren devlet ve topluluklar ise İskitler, Sarmatlar, Hunlar, Göktürkler ve Uygurlardır. Bu devletlerin hukuk anlayışı, yaşanılan dönem ile bozkır coğrafyasının koşullarının gerektirdikleri ile oluşmaya başlamış ve söz konusu dönemde yaşamış toplumların örf ve adetlerinin etkisi ile düzenlenmiştir. Hukuk ile ilgili genel kavramlar verildikten sonra, hukuki uygulamalar kamu hukuku ve özel hukuk olmak üzere iki ana başlık altında verilmiştir. Kamu hukuku başlığı altında Bozkır kavimlerinin, idari yapıları, ceza uygulamaları ve uluslararası münasebetleri hukuk çerçevesinde incelenmiştir. Özel hukuk başlığı altında ise söz konusu kavimlerin, medeni hukukları altında toplumda sahip oldukları konum ve kişilik hakları ele alınmıştır. Aile hayatını ilgilendiren evlenme ve boşanma ile ilgili hukuki düzenlemeler incelenmiştir. Eşyalar üzerindeki mülkiyet hakkı incelenerek, bu hakkın bir getirisi olarak mal üzerindeki tasarruf yani ticaret ve borçlar konuları hukuki düzen içerisinde ele alınmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, which has been prepared as a master thesis, juicidal understanding of steppe tribes is reviewed from the very first eras up to the end of the Uyghur Era. From this standpoint, a timespan of more than a thousand years is in question. States and nations covered by the timespan in question are Scythians, Sarmatians, Huns, Göktürks and Uyghurs. Juicidal understanding of these states came into existence in accordance with the requirements of the time they lived in and geography of the steppe, and was regulated by the customs and traditions of the people. After the introduction of the general concepts related to law, legal practices are mentioned in two different titles, namely public law and private law. Within the title of public law, administrative structures, penal systems and interntional relations of the steppe tribes are examined in a juristic framework. Under the title of private law, civil law of these tribes and personal rights that they have are examined. Legal practices regarding domestic issues such as marriage and divorce are questioned. Property law is examined and legal practices on commerce and loans are attempted to be examined in a juristic manner.