Koni üzerinde ortogonal polinomlar
Orthogonal polynomials on the cone
  1. Tez No: 989009
  2. Yazar: ÖMER FARUK ET
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RABİA AKTAŞ KARAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tezde koni üzerindeki Jacobi polinomları, Laguerre polinomları ve sonlu ortogonal polinomlar incelenmiştir. Öncelikle birim küre üzerindeki ortogonal polinomlar tanımlanmış ve bu bölgede ortogonal bazlardan Gegenbauer, monomial ve Rodrigues bazları ele alınmıştır. Daha sonra, tek değişkenli ortogonal polinomlar ve birim küre üzerindeki ortogonal polinomlar kullanılarak s+1 boyutlu koni üzerinde Jacobi ve Laguerre polinomları tanımlanmış ve bu polinomların bazı özellikleri verilmiştir. Devamında monomial baz ve Rodrigues bazı ile tek değişkenli ortogonal polinomlar kullanılarak koni üzerinde monomial ve Rodrigues tipi Jacobi ve Laguerre polinomları tanımlanmış ve bu polinomların ortogonallik bağıntıları, doğurucu fonksiyonları ve aralarındaki biortogonallik bağıntısı verilmiştir. Son olarak tek değişkenli sonlu ortogonal polinomların iki sınıfı ve birim küre üzerindeki ortogonal polinomlar kullanılarak s+1 boyutlu koni üzerinde sonlu ortogonal polinomlar tanımlanmış ve bu polinomların açık formları ile bazı temel özellikleri elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, Jacobi, Laguerre and finite orthogonal polynomials are examined on the cone. First, orthogonal polynomials on the unit ball are introduced, and the Gegenbauer, monomial and Rodrigues bases are considered as orthogonal bases on the unit ball. Next, Jacobi and Laguerre polynomials on the (s+1)-dimensional cone are defined by using univariate orthogonal polynomials together with orthogonal polynomials on the unit ball, and some of their properties are established. Subsequently, monomial and Rodrigues-type Jacobi and Laguerre polynomials on the cone are defined by means of the monomial and Rodrigues bases and univariate orthogonal polynomials; for these families, orthogonality relations, generating functions and the biorthogonality relations between these families are derived. Finally, finite orthogonal polynomials on the (s+1)-dimensional cone are introduced by employing two classes of univariate finite orthogonal polynomials and polynomials on the unit ball. Moreover, explicit formulas and some fundamental properties of these polynomials are obtained.