Kedilerde orta dönem gebeliklerin sonlandırılmasında aglepriston ve farklı prostaglandin (Misoprostol ve Cloprostenol) uygulamalarının etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of administration aglepristone and different application of prostaglandin (Misoprostol and Cloprostenol) in the termination of mid-term pregnancies in cats
- Tez No: 834634
- Danışmanlar: PROF. DR. SERHAN SERHAT AY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Veteriner Doğum ve Jinekoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Kedide istenmeyen gebeliklerin sonlandırılmasında dopamin agonistleri, prostaglandin (PG)F2α, PGE1 ve aglepriston (AGL) gibi çok sayıda ilaç/ajan kullanılmaktadır. Bu ilaçlarda tekrarlayan ve uzun süren uygulama zorunluluğu, yan etki oranlarının yüksek olması (PG), gebeliğin farklı dönemlerinde etki etmeleri gibi olumsuzlukları bulunmaktadır. Aglepriston diğer ilaçlara göre daha başarılı olmasına rağmen kedide gebelik ilerledikçe başarı oranı düşmektedir. Bu olumsuzlukları ortadan kaldırma amacıyla sunulan çalışmada, orta dönem gebeliklerde AGL sonrasında yapılan tek doz PG desteğinin etkinliğinin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmada gebeliklerinin 30-38. günleri arasında bulunan, toplam 35 kedi beş gruba (n=7) eşit olarak dağıtılmıştır. Tüm gruplarda AGL aynı şekilde uygulanmıştır: (Alizin®, Virbac, Fransa), 10 mg/kg dozda, deri altı 24 saat arayla iki uygulama. AGL'nin kombine edildiği PG gruplarında ise PGE1 analoğu olan misoprostol (MİS; Cytotec®, Piramal Health Care, İngiltere) 200 μg/kedi dozda, oral tek uygulama şeklinde yapılırken PGF2α analoğu olan cloprostenol (CLO; PGS®, Alke İlaç, Türkiye) 5 μg/kg dozda, deri altı tek uygalama şeklinde yapıldı. Uygulamalar ilk AGL uygulamasından 24 ve 36 saat sonra yapıldı. Abortus tamamlanma oranı (ATO) AGL, AGL+MİS24/36 gruplarında %71,4; AGL+CLO24/36 guruplarında ise %100 olarak belirlendi (P=0,445). Abortusların başlama zamanı (AB) ve abortus sonlanma zamanı (AS) AGL+CLO24/36 AGL grubuna göre sırasıyla 55,9 ve 68,6 saat (P=0,005) ile 83,1 ve 96,0 saat (P=0,001 ve P=0,005) ile çok daha kısa bulundu. Tüm gruplarda abortusların %79,3'ünün 24. saatte tamamlandığı belirlendi. Uygulamaların klinik ve serum biyokimyasal (AST, ALT, Crea ve BUN) parametreler üzerine önemli bir değişikliğe yol açmadığı görüldü, burada AST ve ALT düzeyleri arasında istatistiksel fark çıkmasına rağmen değerlerin hepsi referans aralık düzeyinde seyrettiği ortaya konuldu. Uygulamaların grupların ortalama progesteron (P4) düzeylerini istatistiksel olarak değiştirmediği görüldü. Gruplarda P4 düzeylerinin abortuslar başladığında ve tamamlandığında bazal seviyenin üstünde seyrettiği belirlendi. Bulgularımız; ilk AGL uygulamasına 24 veya 36 saat sonra yapılan PG desteğinin ATO'yu artırdığı ve/veya AB/AS'yi önemli oranda kısalttığı belirlendi. Burada CLO hem ATO hem de AB/AS üzerine; MİS ise sadece AB/AS üzerine etki göstermiştir. Sonuçlarımız; AGL uygulamasından sonra yapılan CLO veya MİS desteği, kedide orta dönem gebelikleri sonlandırmada güvenli ve etkili bir yöntem olarak kullanılabileceği ancak daha yüksek başarı oranı için AGL+CLO kombinasyonun tercih edilmesi gerektiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Many drugs/agents such as dopamine agonists, prostaglandin PGF2α, PGE1 and aglepristone (AGL) are used to terminate unwanted pregnancies in cats. These drugs have disadvantages such as the necessity of repeated and prolonged administration, high rates of side effects (PG), and their effect at different periods of pregnancy. Although AGL is more successful than other drugs, the success rate decreases as the pregnancy progresses in the cat. In the present study, we aimed to investigate the effect of a single dose of PG treatment after AGL in mid-term pregnancies. In the study, a total of 35 cats between 30-38 days of gestation were equally distributed into five groups (n=7). AGL was administered in the same route in all groups: (Alizin®, Virbac, France), at a dose of 10 mg/kg, subcutaneously, two applications 24 hours apart. In the PG groups in which AGL was combined with PG, misoprostol (MIS; Cytotec®, Piramal Health Care, England), a PGE1 analog, was administered orally at a dose of 200 μg/cat, while cloprostenol (CLO; PGS®, Alke İlaç, Turkey), a PGF2α analog, was administered subcutaneously at a dose of 5 μg/kg. Administrations were performed 24 and 36 hours after the first AGL application. Abortion completion rate (ACR) was 71.4% in AGL, AGL+MIS24/36 and 100% in AGL+CLO24/36 groups (P=0.445). Abortion beginning time (ABT) and abortion ending time (AET) were found to be much shorter in AGL+CLO24/36 compared to AGL group with 55.9 and 68.6 hours (P=0.005) and 83.1 and 96.0 hours (P=0.001 and P=0.005), respectively. In all groups, 79.3% of abortions were completed at 24 hours. The treatments did not cause any change in clinical and serum biochemical (AST, ALT, Crea and BUN) parameters, although there was a statistical difference between AST and ALT levels, the change was considered insignificant since all values were within the reference range. It was observed that the treatments did not statistically change the mean progesterone (P4) levels of the groups. It was determined that P4 levels in the groups were above the basal level when abortions started and completed. Our findings showed that PG supplementation 24 or 36 hours after the first AGL application increased ACR and/or significantly shortened ABT/AET. Here, CLO had an effect on both ACR and ABT/AET, whereas MIS had an effect only on AB/AS. Our results showed that CLO or MIS support after AGL application can be used as a safe and effective method for termination of mid-term pregnancies in cats, but AGL+CLO combination should be preferred for a higher success rate.