The significance of female characters in Marvel's Avengers movies
Marvel'ın Avengers filmlerindeki kadın karakterlerin önemi
  1. Tez No: 457512
  2. Yazar: DUYGU ECE KORUNAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN KAYA ÖZKARACALAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sinema Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu tezin amacı asker, savaş ve silah gibi unsurlar barındırması nedeniyle genellikle erkeksi olarak kabul edilen Marvel'ın Yenilmezler filmlerindeki kadın karakterlerin var oluşlarının önemini analiz etmek ve belirtmektir. Bu çalışma 2008 ve 2015 yılları arasında vizyona giren bütün Yenilmezler filmlerinde yer alan kadın başrol karakterleri kapsamaktadır. Bu tezde yer alan Yenilmezler filmleri sırasıyla şu şekildedir: Demir Adam (2008), İnanılmaz Hulk (2008), Demir Adam 2 (2010), Thor (2011), İlk Yenilmez: Kaptan Amerika (2011), Yenilmezler (2012), Demir Adam 3 (2013), Thor: Karanlık Dünya (2013), Kaptan Amerika: Kış Askeri (2014), Yenilmezler: Ultron Çağı (2015). Bu çalışmada, Yenilmezler filmlerinde yer alan kadın başrol karakterlerin varlıklarının önemi belirtilmiştir. Bunu yanında filmlerin başlıkları, afişleri ve tanıtımları da kadın figürünü güçlendiren unsurları belirtmek amacıyla incelenmiştir. Çalışmada ulaşılan sonuç 2008 ve 2015 yılları arasında vizyona giren Marvel'ın Yenilmezler filmlerinin cinsiyet rollerine göre erkeksi olarak tanımlanmasına neden olabilecek unsurlar içerdiği yönündedir, ancak ayrıntılı şekilde incelendiğinde bütün kadın başrol karakterler zeki, yetenekli, cazibeli, güçlü ve üretken figürler olarak tasvir edildiği için bu filmlerde kadın figürünü güçlendiren sayısız unsur bulunduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to analyze and identify the significance of the existence of female characters in Marvel's Avengers movies which are mostly considered as mannish and manly movies since they have many masculine aspects such as weapons, soldiers and fights. The study covers all of the main female characters who take part in the Avengers movies which are released between the years 2008 and 2015. The study involved all of the Avengers movies in the order of: Iron Man (2008), The Incredible Hulk (2008), Iron Man 2 (2010), Thor (2011), Captain America: The First Avenger (2011), The Avengers (2012), Iron Man 3 (2013), Thor: The Dark World (2013), Captain America: The Winter Soldier (2014), Avengers: Age of Ultron (2015). While analyzing the importance of the existence of the main female characters in the Avenger movies, in the order mentioned above, the titles, the movie posters and the official trailers were analyzed in order to identify the female empowering aspects as well, for the reason that titles, movie posters and official trailers are the aspects which attract audience's attention before they view the full-length movie. The results of the study reveal that even though Marvel's Avengers movies, released between the years 2008 and 2015, are perceived as mannish and manly movies since they have many aspects that are related to manhood according to the gender roles, the movies have innumerable female empowering aspects when the main female characters are analyzed in details, since they are all portrayed as intelligent, talented, attractive, active, powerful figures.