Online marketing and implementation of film industry
Online pazarlama ve film endüstrisine uygulaması
- Tez No: 457514
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR ÇENGEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pazarlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu yüksek lisans tezi, sinema endüstrisinde internette pazarlama etkinliklerinin tüketiciler tarafından nasıl algılandığını araştırmak üzere hazırlanmıştır. Tez çalışması kapsamında mevcut literatür taranarak, İnternet kavramı, internetin tarihçesi ve Türkiye ile dünyada kullanımı ile pazarlamaya olan etkisi, internette pazarlama kavramının tanımı, tarihsel gelişimi, avantaj ve dezavantajları, geleneksel pazarlama ile farkları, internette pazarlama araçları ve internette pazarlama karması analiz edilmiştir. Bu kapsamda, internette pazarlama üzerine yapılan literatür taraması ile birlikte sinema endüstrisinde internette pazarlama etkinliklerinin tüketici algısı üzerindeki etkisini ölçmek üzere, internet üzerinden 340 kişi ile kantitatif bir araştırma yöntemi olan ve 32 sorudan oluşan bir anket uygulaması gerçekleştirilmiştir. Gerçekleştirilen anket neticesinde elde edilen bulgular doğrultusunda, tez konusu hakkında değerlendirmelerde bulunulmuştur. Sonuç olarak, sinema endüstrisinde internette pazarlama etkinliklerinin tüketiciler tarafından yüksek derecede olumlu algılanmakta olduğu neticesine ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis is prepared to investigate how online marketing activities in film industry are perceived by consumers. In this thesis based on the current literature, the concept of Internet, its evolution, its usage in Turkey and in the world and its effects to the marketing, the concept of online marketing, its definition, evolution, advantages and disadvantages, differences with traditional marketing, its tools and online marketing mix have been analysed. In this context, in addition to the literature review on online marketing, there has been conducted 32 questioned survey questionnaire with 340 internet user via online platforms as a quantitative research method in order to measure the effect of online marketing activities in film industry on consumer perception. According to the findings of the survey, evaluations on the thesis topic have been made. To sum up; the result, that online marketing activities in film industry are perceived as highly positive by consumers, has been reached.