Bütünleşik medya maksimizasyonu
Cross media
  1. Tez No: 457535
  2. Yazar: YAKUP BULUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN KEMAL SUHER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Reklamcılık, Journalism, Advertising
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Reklamcılık ve Marka İletişimi Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Değişen tüketici davranışları ve yeni dönem pazarlama anlayışı ile birlikte medya planlama süreci artık izole bir fonksiyon olmaktan çıkıp, pazarlama iletişimi sürecinin etkin bir parçası haline gelmiştir. Bu yeni süreç ile medya planlama profesyonelleri geniş demografik özelliklere ve sınırsız yaşam tarzına sahip bu küçük parçalara bölünmüş kitlelere erişmek için, sayısı her geçen gün kontrolsüzce artan mecra çeşitliliği arasından en etkin mecrayı seçmek ile kalmayıp, bu yeni trend alışkanlıkları da özümseyip, potansiyel tüketiciye erişmede entegre bir iletişimin yaratıcısı olma sorumluluğunu da üstlenmek durumunda kalmaktadırlar. Tezin asıl amacı medya profesyonellerinin bu bağlamda ilgili hedef kitlelere hangi mecra karmaları ile eriştikleri ve aslında hangi mecra karmaları ile eriştiklerinde düşük maliyet ve yüksek erişim hedeflerine ulaşacaklarını araştırmaktır. Çalışmanın araştırma kısmı Nitel araştırma tekniği olan kolayda örneklem tekniği kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Üst düzey medya planlama profesyonelleri ile yapılan derinleşesine görüşme tekniği ile medya planlama profesyonellerinin pazarda bulunan ürün, hizmet ve servisler için hedef kitlenin medya tüketim alışkanlıklarını ve medya araçlarının kendi içlerindeki dinamiklerini göz önüne alarak literatür taramasında ileri sürülen unsurlarla ne derecede örtüştüğünün belirlenebilmesi ve Türkiye'deki durumun ortaya konulması sorunundan yola çıkılarak bu iki dinamiğin karşılaştırılarak nasıl bir strateji ile planlamaları gerçekleştirdiklerini incelemektir.
Özet (Çeviri)
With a new technology and with the new trend of consumer behaviour the marketing rules are changed as well. For strategical media planning just planning the media is not enough anymore. The planners consider the new trends and new consumer behaviours for being the part of effective integrated marketing communications. The aim of this thesis is to reach the right target audience with a right media mix and also wiht a lower cost and with effective reach rate. In the reseach method depth interview method is choosen fort he right inside of media professioal which came out in the depth interview. And then with those insides and literatüre are considered together for deciding the right and effective media mix.