Value added shopper marketing in retailers
Perakende sektöründe katma değerlı tüketıcı pazarlaması
- Tez No: 457536
- Danışmanlar: DR. ARMAĞAN ÖNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pazarlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada, perakende sektöründe yenilikçi modeller kullanılarak yapılan katma değerli tüketici pazarlaması incelenmiştir. Bu kapsamda tüketicilere yönelik bir araştırma yapılmıştır. Çalışma, giriş ve sonuç bölümleri dışında üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde literatür çalışması kapsamında tüketici ve tütetici pazarlamasının teorik alt yapısına yer verilmiştir. İkinci bölümde literatür çalışmasının diğer ayağı olan patent ve faydalı modelin teorik ve teknik alt yapısı incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise tüketicinin; perakende sektörüne, klasik pazarlama iletişimine ve yenilikçileğe bakış açısını inceleyen araştırmanın bulgularına yer verilmiştir. Çalışmanın neticesinde mağazaların tüketici algısının, satış promosyonlarının ve yenilikçiliğin perakende sektörü ve tüketici pazarlaması üzerinde de olumlu etkisi olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Sonuç olarak patent veya faydalı model gibi tüketici pazarlamasına yönelik yenilikçi çözümlerin, tüketici – perakende sektörü – üretici için kazan – kazan – kazan olabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, value added shopper marketing with using innovative methods in retails is researched. With this perspective, a survey is conducted to shoppers. Study includes three parts excluding the introduction and conclusion part. In the first part of study, literature review and theoretical background of shopper and shopper marketing is defined. Second part of study is included literature review, theoretical definition and technical background of patents and utility models. In the third part, findings from the survey are given regarding the research on shopper perception for classic marketing communication, retail sector and innovation. Research outcomes reveal that retail store image, sales promotion and innovation have a positive effect on shopper marketing and retail sector. In conclusion, creating value added shopper marketing with using and supporting innovative methods such as patent and utility model is very significant for win-win-win results of shoppers, retails and marketers.