Text-to-speech synthesis for Turkish using a DSP board
DSP kartı kullanarak Türkçe metinden konuşma sentezleme
- Tez No: 457568
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OLCAY AKAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu tezde, bir DSP kartı kullanılarak metinden Türkçe konuşma sentezleyen bağımsız bir sistemin gerçekleştirilmesi amaçlanmıştır. Ses sentezleme için“doğrusal öngörücü kodlama”(LPC) yöntemi kullanılmıştır. Tasarım çalışması, sesle ilgili uygulamalarda sıklıkla kullanılan bir platform olan Texas Instrument şirketinin TMS320C5535 sayısal sinyal işleme (DSP) geliştirme kartı üzerinde gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is intended to design a standalone Turkish text-to-speech (TTS) synthesizer by using a digital signal processing (DSP) board. The method of linear predictive coding (LPC) was employed for synthesis of speech. The design work was carried out using the Texas Instrument's TMS320C5535 DSP development board which is a commonly used platform in voice applications.