Demodex spp. enfestasyonu ve deri hastalıkları arasındaki ilişki
The infestation of demodex spp. and the relationship between skin diseases
- Tez No: 508374
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUNUS EMRE BEYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Parazitoloji, Parasitology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Parazitoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Kozmopolit bir dağılımı sahip olan Demodex spp., serbest veya parazit olarak yaşayabilen akar grubunda yer alan sürekli bir ektoparazittir. Bu akarın hastalık yapıcı bir rolünün olmadığı ancak akne rozasea, akne vulgaris ve seboreik dermatit ve bağışıklığı baskılanmış bireylerde görüldüğü bildirilmiştir. Bu çalışmanın amacı, İran Urmiye Taleğani Hastanesi deri polikliniğine başvuran hastalarda Demodex spp. sıklığını ve cilt hastalıkları arasındaki ilişkiyi belirlemektir. Çalışma, 118 kadın ve 128 erkek toplam 246 hasta üzerinde yürütülmüştür. Bu hastaların 24 (%9.7)'ünde egzema, 14 (%5.7)'ünde rozasea ve 2 (%0.8)'sinde akne tespit edilmiştir. Standart yüzeysel deri biyopsisi yöntemini kullanarak kişilerin yüz bölgesinden, burun kanatları, yanaklar ve alın bölgelerinden numuneler alınmıştır. Akar yoğunluğunun cm2 alanda 5 veya daha fazla olması halinde hasta pozitif olarak kabul edilmiştir. Demodikoz, yaş, cinsiyet, yaşam yeri, medeni hal ve eğitim düzeyi gibi bazı özelliklerle ilişkisi istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. 43 (%16.3)'ünde demodikoz yönünden pozitif bulunmuştur (42 D. folliculorum, 1 D. brevis). Demodikoz ile cilt hastalıkları arasındaki ilişki incelendiğinde, deri hastalığı olan 40 hastanın 13 (%32.5)'ünde, 6 (%14.0) rozaseali ve 7 (%16.3) egzamali hastada Demodex spp. tespit edilmiştir. Bununla birlikte, Demodex spp. böbrek yetmezliği nedeniyle hemodiyaliz olan 16 hastanın 6 (%37.5)'sında tespit edilmiştir. Pozitif hastaların %46.7'sinin ortak eşya kullandığı görülmüştür. Yaşam yerinin demodikoz prevalansındaki önemini incelediğimizde pozitif hastaların %17.2'sinin köyde ve %17.6'sinin şehirde yaşadığı belirlenmiştir. Ayrıca, yaş ile birlikte demodikozun görülme sıklığı artmakla birlikte, aralarında anlamlı bir ilişki saptanmamıştır. Bu akarın cinsiyet, medeni hal ve eğitim düzeyi ile ilişkili olmadığı belirlenmiştir. Bu sonuçlara göre Demodex spp.'nin rozasea, ekzema gibi cilt hastalıklarının etiyolojisinde de mevcudiyeti göz önünde bulundurulmalı ve Demodex spp. üzerine araştırılmalar sıklaştırılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Demodex spp., which has a cosmopolitan distribution can live freely or parasitically it is a continuous ectoparasite in the mite group. It has been reported that this mite does not have disease-causing role, but it occurs in acne rosacea, acne vulgaris and seborrheic dermatitis as well as in immunocompromised individuals. The aim of this study is to determine the frequency of Demodex spp., and relationship between skin diseases in patients who admitted to skin polyclinic of Urmia Taleğani Hospital of Iran. To determine the frequency and the relationship between skin diseases. The study was performed on a total of 246 patients (118 females and 128 males). Of these patients, 24 (9.7%) were diagnosed with eczema, 14 (5.7%) with rosacea, and 2 (0.8%) with acne. Samples were taken from the nose wings, cheeks and forehead regions of the face area of the persons using the standard superficial skin biopsy method. The patient was considered as positive consider the density of 5 or more mites per cm2. Demodicosis in relation with some features such as age, sex, place of life, marital status and education level were examined statistically. 43 (16.3%) of the patients were detected positive for demodicosis (42 D. folliculorum, 1 D. brevis). When the relationship between demodicosis and skin diseases were examined, Demodex spp. was found in 13 (32.5%) of 40 patients who had skin disease. 6 of these patients with rozasea (14.0%) and 7 patients with eczema (16.3%). In addition, Demodex spp. was found in 6 (37.5%) of 16 patients who had hemodialysis because of renal insufficiency. It was determined that, 46.7% of the positive patients were using common goods. When we examine the importance of the place of life in the prevalence of demodicosis, 17.2% of positive patients were living in the village and 17.6% were living in the city. In addition, the frequency of demodicosis was increased with age, but no significant relationship was found between them. It has been determined that these mites are not related to gender, marital status and education level. According to these results, the presence of Demodex spp. in the etiology of skin diseases such as rosacea and eczema should be taken into consideration and the researches related to demodicosis should be increased.