Vitrektomize gözlerde maküla ödeminin tedavisinde intravitreal deksametazon implant ile triamsinolon asetonid kullanımının karşılaştırılması
Comparision of intravitreal dexamethasone implant and triamcinolone acetonide treatment for macular oedema in vitrectomi̇zed eyes
- Tez No: 457583
- Danışmanlar: DOÇ. VEYSEL LEVENT KARABAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Amaç: Vitrektomize gözlerde maküla ödeminin tedavisinde intravitreal deksametazon implant (DEX) ve intravitreal triamsinolon asetonid (IVTA) enjeksiyonunun etkinlik süresi ve görsel sonuçlar ile fovea kalınlıkları açısından karşılaştırılması. Gereç ve Yöntem:Bu retrospektif çalışmada, vitrektomize gözlerde maküla ödemi tedavisi için DEX veya IVTA enjeksiyonu uygulanan 42 olgu incelendi. Hastaların enjeksiyon öncesi ve sonrası aylık oftalmolojik muayeneleri yapıldı. Çalışmada enjeksiyonların etkinlik süreleri, görsel sonuçlar, fovea kalınlıkları ve komplikasyonlar değerlendirildi. Bulgular: 42 olgunun 23'üne IVTA, 19'una DEX yapıldı. Olguların 22 tanesi erkek (%52.4), 20 tanesi kadındı (%47.6). Ortalama yaşları 63.16±7.15 ve ortalama takip süreleri 8.47±4.92 ay olarak saptandı. IVTA grubunda enjeksiyon öncesi ortalama görme keskinliği 0.19±0.14, enjeksiyon sonrası 1.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study was to review the effect of intravitreal dexamethasone implant (DEX) compared to triamcinolone acetonide (TA) in the treatment of macular oedema in vitrectomized eyes Method: Fourty-two vitrectomized eyes of 41 patients with macular oedema who underwent intravitreal DEX and TA were included in this retrospective study. A complete ocular examination was performed on all patients before intravitreal injections and monthly after the injections. Duration of action, mean change in visual acuity (VA) and central macular thickness (CMT) and complications were evaluated after the injections. Results: Twenty-three eyes underwent intravitreal TA and 19 eyes DEX injections. Participants were 22 men(52.4%) and 20 women (47.6%). Mean age was 63.16±7.15 and mean follow-up was 8.47±4.92 months.