Evre 3 ve evre 4 kronik böbrek hastalığı olan hastaların son dönem böbrek yetmezliğine ilerlemesini tahmin etmede 'böbrek yetmezliği risk denklemi'nin kullanılması
The use of 'kidney failure risk equation' to estimate the progression to end-stage renal failure in patients with stage 3 and stage 4 chronic renal disease
- Tez No: 464143
- Danışmanlar: PROF. DR. İZZET HAKKI ARIKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Giriş ve Amaç: Kronik böbrek hastalığı (KBH), çeşitli nedenlere bağlı olarak gelişen böbrek yapı ve fonksiyonlarındaki bozukluğu tanımlamaktadır. KBH, glomeruler filtrasyon hızı (GFH) değerlerine göre evrelere ayrılmaktadır. Ancak GFH değerleri hastalık evrelemesinde kullanılmasına rağmen progresyonu göstermede tek başına yeterli olamamaktadır. Son dönemde yapılan çalışmalarda KBH'nın progresyonunu tahmin etmede çeşitli modeler üzerinde durulmuştur. Bu modellerden bir tanesi Tangri ve arkadaşları tarafından demografik ve laboratuvar değerlerinin kullanılarak oluşturduğu böbrek yetmezliği risk denklemidir (BYRD). Bu model evre 3-5 KBH'larında son dönem böbrek yetmezliğine (SDBY) ilerleme riskini hesaplanmaktadır. Bu model Kuzey Amerika, bazı Avrupa ve Asya toplumları üzerinde çalışılmasına rağmen, Türk toplumunda çalışılmamıştır. Çalışmamızın amacı bu modelin ülkemizdeki KBH'larında kullanımının sonuçlarını saptamaktı. Gereç ve Yöntem: Nefroloji Polikliniği'nimizde 2010-2016 yılları arasında izlenen evre 3 veya evre 4 KBH'ı bulunan yaşları 18-90 arasında olan ve izlem süresi en az 2 yıl olan toplam 340 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Hastaların dosya kayıtlarından retrospektif olarak demografik ve laboratuvar verileri elde edilmiştir. BYRD (4 değişkenli) kullanılarak başlangıçta hastalar 2 yıılda SDBY riski açısından düşük-orta risk (%20), %82.1'inde düşük ve orta risk (risk
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Chronic renal disease (CKD) describes the impairment of kidney structure and function due to various causes. CKD is graded according to glomerular filtration rate (GFR). Despite GFR values are used in disease grading, they are not sufficient to show progression alone. Recent studies have focused on various models for estimating the progression of CKD. One of these models is the renal failure risk equation (KFRE) which Tangri et al. found using demographic and laboratory values. This model calculates the risk of progression to the end-stage renal failure (ESRD) among patients who have stage 3-5 CKD. This model has been studied on the societies of North America, some parts of Europe and Asia, but it has not been studied in Turkish society. The aim of our study was to determine the results of its use for the patients with CKD in our country. Materials and Method: A total of 340 patients with stage 3 or stage 4 CKD between the ages of 18-90 who were followed-up for at least 2 years between the years 2010-2016 in Nephrology Outpatient Clinic of Marmara University Pendik Education and Research Hospital were included in the study. Demographic and laboratory data were obtained retrospectively from the medical records of the patients. Using KFRE (4 variants), patients were preliminarily divided into two groups as low-intermediate risk ( 20%), and 82.1% of them had low and moderate risk (risk