Göğüs ağrısı sebebiyle acil servise başvuran hastalarda akut koroner sendrom teşhisi için integre pulmoner indeksin tanısal değeri
The diagnostic value of integrated pulmonary index for acute coronary syndrome diagnosis in emergency service chest pain patients
  1. Tez No: 575955
  2. Yazar: ÖMER FARUK GEMİŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAH OSMAN KOÇAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Amaç: Çalışmamızda göğüs ağrısının mortal nedenlerinden AKS'nin teşhisi için daha hızlı ve noninvaziv bir yöntem olarak IPI'nın kullanılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırmamız; Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Acil Servisinde yapılmış prospektif bir çalışmadır. Çalışmamıza göğüs ağrısı şikayeti ile acil servise başvuran hastalar arasından dışlama kriterleri uygulandıktan sonra geriye kalan hastalar dahil edildi. Çalışmaya alınan hastaların demografik özellikleri, vital bulguları, IPI skoru, EKG özellikleri, ağrının şekli, troponin değeri ve son tanısı kaydedildi. IPI ölçümü Amerikan Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) onaylı Capnostream®20p Portatif Hasta Başı Monitörü kullanılarak yapıldı. Elde edilen verilen IBM SPSS 20 programı ile analiz edildi. Bulgular: Çalışma süresi boyunca çalışmaya aday olan 1563 hastaya dışlama ve dahil etme kriterleri uygulandıktan sonra çalışmamız 373 hasta ile tamamlandı. Çalışmaya alınan hastaların %53,7 'si erkek cinsiyetteydi. Çalışmaya alınan hastaların yaş için medyan değeri 53(18-92)'tü. Hastaların %89,1'i atipik ağrı tarifliyordu. AKS teşhisi konulan hastaların ise %45'i tipik ağrıyla başvurmuştu.
Özet (Çeviri)
Purpose: In our research, it is intended to use faster and noninvasive method IPI for the diagnosis of one of the lethal reasons for chest pain, ACS. Data Collection and Method: Our research is a prospective study that is conducted in the Ataturk University Faculty of Medicine, Emergency Service. The remaining patients who have chest pain were included in the study after exclusion criteria were applied to the emergency department. Demographic features, vital signs, IPI score, ECG features, type of pain, troponin value and last diagnosis are recorded belonging to the patients participated. Measurement of IPI is done according to the American Food and Drug Administration approval. For the obtained data and analysis, IBM SPSS 20 software is used. Findings: After the exclusion and inclusion criteria were applied to 1563 patients who were candidates for the study during the study period, our study was completed with 373 patients. 53.7% were male patients. They had a mean age of 53 calculated in a range of 18-92. 89.1% patients were described atypical chest pain. Forty five percent of patients who received ACS diagnosis admitted with a typical pain.