Açık açılı glokomu olan hastalarda optik yollardaki hasarın difüzyon tensör görüntüleme ile değerlendirilmesi
Diffusion Tensor Imaging in neurodegeneration of the visual pathways in patients with open angle glaucoma
  1. Tez No: 457607
  2. Yazar: BAHATTİN ÖZKUL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARZU SERPİL ARSLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
AMAÇ: Glokomlu hastalarda optik sinir, optik trakt ve optik radyasyonda nörodejenerasyonun tespitinde DTG'nin tanı performasını değerlendirmek ve DTG parametreleri ile glokom evresi arasında uyumu belirlemek. GEREÇ ve YÖNTEM: Primer açık açılı glokomlu 33 hastanın (17 erkek, 16 kadın, 29-81 yaşında) 65 gözü ve 37 hastalığı bulunmayan gönüllünün 74 gözü çalışmaya dâhil edilmiştir. Tüm çalışmaya katılanlar optik koherens tomografinin de dâhil olduğu tam göz muayenesinden geçirilmiş olup Hodapp-Anderson-Parrish sınıflamasına göre evrelere ayrılmışlardır. 3T cihazla elde edilen görüntülerden otomatik olarak MD ve FA haritaları oluşturularak ortalama difüzivite (MD), fraksiyonel anizotropi (FA), radyal ve aksiyel difüzivite (RD ve AD) ölçümleri yapılmıştır.İstatistik analizi student t testi ile yapıldı.
Özet (Çeviri)
PURPOSE:To evaluate the diagnostic performance of quantitative DTI in detecting neurodegeneration in the optic nerve, optic tract and optic radiation in patients with glaucoma and to determine if DTI parameters correlate with glaucoma stage. MATERIAL and METHODS:Sixty-five eyes of 33 patients (17 men, 16 women, 29-81 years of age) with primary open angle glaucoma, and 74 eyes of 37 disease free control subjects were examined. All subjects underwent complete ophthalmologic examination including optic coherence tomography and were staged according to Hodapp-Anderson-Parrish classification. 3T DT imaging included calculation of mean diffusivity (MD), fractional anisotropy (FA), and radial and axial diffusivities (RD and AD) on the automatically created MD and FA maps. Student t test was used for statistical analysis. RESULTS:Compared with the controls FA (0,45 and 0,43) were lower in the optic nerves and the optic tracts of the glaucoma patients, respectively.