Fe1-xPdx (X-0,28 0,90 0,96) alaşımlarında örgü dinamiği
Lattice dynamics of Fe1-xPdx (X-0,28 0,90 0,96) alloys
  1. Tez No: 34581
  2. Yazar: GÖKAY UĞUR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İRFAN AKGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Fei-xPdx (X=0.28, 0.90, 0.96) ALAŞIMLARINDA ÖRGÜ DİNAMİĞİ (Yüksek Lisans Tezi) Gökay UĞUR GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 1994 ÖZ Bu çalışmada, f.c.c. Feı_xPd* (X=0.28, 0.90, 0.96) alaşımlarının fonon dispersİyon bağıntıları ve elastik özellikleri incelendi. Alaşımlarda etkileşme sisteminin ikili ve üçlü etkileşme kısımlarının bileşimi olduğu düşünüldü. İkili etkileşme durumunda Singh ve Rathore tarafından tanımlanan yeni bir İkili etkileşim potansiyeli kullanıldı. Üçlü etkileşme için Akgün tarafından geliştirilen üçlü etkileşim potansiyeli kullanıldı. Elementleri farklı yapılara sahip olan bu alaşımların (bi nary type-II alloys) örgü dinamiğini İncelemek İçin bir uygulama olarak, ikili ve üçlü etkileşim potansiyelleri ilk kez kullanıldı. Alaşımların fonon dispersiyon eğrileri literatürde bilinen kristal modeli kullanılarak hesaplandı. Bu modele gore Fe ve Pd elementleri için ikili ve üçlü etkileşim potansiyellerini tanımlayan parametreler alaşımların örgü sabitleri ayrı ayrı kullanılarak f.c.c. yapı için bulundu. Alaşımların kuvvet sabitleri ise metaller için hesaplanan kuvvet sabitlerinin kon santrasyon ortalaması ile bulundu. Alaşımların temel simetri yönleri boyunca fonon frekansları, tanımlanan matrisin elementlerinden hesaplandı. AyncaFe-28%Pd alaşımının elastik özellikleri yani ikinci mertebeden (
Özet (Çeviri)
LATTICE DYNAMICS OP Fe^Pd* (X=0.28, 0.90, 0.96) ALLOYS (M.Sc. Thesis) Gökay UĞUR GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY June 1994 ABSTRACT In this work, the phonon dispersion relations and the elastic properties of f.c.c. Fei-xPdx (X=0.28, 0.90, 0.96) alloys are studied. The interaction system in the alloys is considered to be composed of two-body and three-body parts. In the case of the two-body interaction it is used a new two-body model potential which has been suggested recently by Singh and Rathore. For the three-body interaction I use the three-body potential which has been developed by Akgün. The three-body and two-body potentials are first used, as an application, to investigate the lattice dynamics of the binary type-II alloys, where the each members have different structures. The phonon dispersion curves of the alloys are computed using the crystal model which has been known İn the literature. According to this model, the parameters defining the two-and three-body potentials for Fe and Pd are evaluated for f.c.c. structure at the lattice constants of the alloys, separately. The force constants of the alloys are calculated by the concentration averages of the computed force constants of the component metals. The phonon frequencies along the principal symmetry directions of the alloys are computed from the elements of the matrix so developed. Furthermore, the elastic properties, such as the second-order (Cn, O12, C44) and the third- order elastic constants (Cm, Cm, C123), the thermal expansion coefficient (at), the pressure derivatives of the bulk modulus and the second-order elastic constants (j$, tj£), the Young's modulus (E) and the shear modulus (G) for Fe-28%Pd alloy are studied using a crystal model which has been developed recently by Akgön. In the present crystal model, the parameters defining the two-body potential for the alloy are computed using the input data given for the alloy. Finally, the theoretical results are compared with the experimental findings. Key Words : Two-and -three body interactions, elastic constants, force constants, total interaction energy. Page : 44 Supervisor : Dr. İrfan AKGÖN 11