Onno tipindeki Schiff bazlarının çinko tayininde floresans kemosensörü olarak kullanılabilirliğinin incelenmesi
Investigation of onno type Schiff bases as a fluorescence chemosensor for zinc analysis
- Tez No: 436319
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMİT ERGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Floresans kemosensörler metal iyonları gibi çevresel ve biyolojik türleri belirlemek için kullanışlı birer araç olarak geliştirilmişlerdir. Çinko iyonu (Zn2+) biyolojik önem yüzünden oldukça ilgi çekmiştir. Buna göre N,N'-bis(salisiliden)-2,2'-dimetil-1,3-diaminopropan ve bu Schiff bazının indirgenmiş türevi N,N'-bis(2-hidroksibenzil)-2,2'-dimetil-1,3-diaminopropan (LDMHH2) sentezlenip çinko iyonunun tayini için kullanıldı. LDMH2-Zn kompleksi yüksek floresans şiddeti sergilerken, LDMHH2-Zn floresans cevap vermedi. Dahası alkali, toprak alkali ve diğer geçiş metalleri Zn2+ seçiciliğine hiçbir girişim göstermedi. Diğer bir deyişle, bu kemosensör Zn+2' yi diğer metallerden ayırt edebilmektedir. LDMH2-Zn kompleksinin floresans şiddetini arttırmak için optimizasyon çalışmaları yürütüldü. Elde edilen sonuçlara göre en yüksek floresans şiddeti nötral pH' da, etanol-su karışımında 10-4 M ligand konsantrasyonunda elde edildi. Son olarak, kalibrasyon eğrisi oluşturuldu ve yöntem Sertifikalı Referans Madde (SRM) ile test edildi.
Özet (Çeviri)
Fluorescent chemosensors have been developed to be a useful tool to determine the enviromentally and biologically important species such as metal ions. Zinc ion (Zn2+) has attracted a great deal of attention because of the biological significance of this metal. In this regard, N,N'-bis(salicylidene)-2,2'-dimethyl-1,3-propanediamine (LDMH2) and the reduced derivative of this Schiff base bis-N,N'-(2-hydroxybenzyl)-2,2'-dimethyl-1,3-propanediamine (LDMHH2) have been synthesized and used as fluorescent chemosensor for the detection of zinc ions. While LDMH2-Zn complex displayed a high fluorescence emission, LDMHH2-Zn showed no fluorescence responce. Moreover, other common alkali, alkaline earth and transition metal ions exhibited no interference on the selectivity of Zn2+. In other words, this chemosensor could distinguish clearly Zn2+ from other ions. Optimization studies were then carried out on LDMH2-Zn complex in order to increase the fluorescence intensity of this molecule. According to obtained results, the highest fluorescence intensity was achieved at neutral pH, 10-4 M ligand concentration and in ethanol–water mixture. Finally, the calibration curve was created and the method was tested with a Certified Reference Material (CRM).