2,2',3,4-tetrahidroksi-3'-nitro-5'-sülfoazobenzen reaktifinin sularda bakırın spektrofotometrik tayinindeki etkinliğinin saptanması
Investigation of activity of 2,2',3,4-tetrahydroxy-3'-nitro-5'-sulphoazobenzene in spectrophotometric determination of copper in water
  1. Tez No: 119739
  2. Yazar: AYÇA ATILIR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. D. LALE ZOR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi TETRAHİDROKSİ-S'-NİTRO-S'-SÜLFOAZOBENZEN RFAKTTFİNTN STTT,A1*T»A BAKTRTN SPFKTOOFOTOMFTRİK TAYİNİNDEKİ ETKİNLİĞİNİN SAPTANMASI Ayça Atılır Anadolu Üniversitesi Fen Dilimleri Enstitüsü Kimya Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. D. Lale Zor 2002, 72 sayfa Bu çalışmada 2,2S3,4-tetrahidroksi-3,nitro-5'-sülfoazobenzen (tetrahidroksiazon NS) ligandı kullanılarak, bakırın içilebilir su örneğinde spektrofotometrik tayini yapılmış ve bu metodun etkinliği araştırılmıştır. Çalışmanın birinci aşamasında tetrahidroksiazon NS ligandı ile bakır(II) iyonunun sulu ortamda renkli kompleksi oluşturularak, kompleksin maksimum absorbans veren dalga boyu ve ligandın farklı metal iyonlarına seçiciliği saptanmıştır. Çalışmanın ikinci aşamasında, bakır(IT) iyonunun kadmiyum(H)- çinko(II) ve mangan(II)-çinko(II) katyonları varlığında ayrı ayrı kalibrasyon eğrileri çizilmiş ve suda bakır(II) iyonunun spektrofotometrik olarak tayini gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın son aşamasında ise, sonuçlar literatürde daha önce bakır(II) tayini için bildirilen sonuçlarla karşılaştırılmış ve metodun etkinliği incelenmiştir. Anahtar Kelimeler : Tetrahidroksiazon NS, bakır(II), spektrofotometrik tayin, koordinasyon kimya»
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT Master of Science Thesis INVESTIGATION OF ACTIVITY OF 2,2' A4-TETRAHYDROXY-3'- NITRO-5»-SULPHOAZOBENZENE IN SPECTROPHOTOMETRY DETERMINATION OF COPPER IN WATER Ayça Atılır Anadolu University Graduate School of Natural and Applied Sciences Chemistry Program Supervisor: Prof. Dr. D. Lale Zor 2002, 72 pages In this study, spectrophotometric determination of copper was done in drinking water sample by using 2,2',3,4-tetrahydroxy-3'-nitro-5'- sulphoazobenzene (tetrahydroxyazon NS) Iigand and activity of method was investigated. In the first stage of the study, the coloured complex of copper(II) ion and tetrahydroxyazone NS Iigand was formed in aqueous media and then the wavelenght which gives maximum absorbance of complex and the selectivity of Iigand to different metal ion were established. In the second stage of the study, calibration curves of copper(II) ion in the presence of cadmium(n)-zinc(II) and manganese(II)-zinc(II) ions were drawn respectively and copper(II) ion was determined by spectrophotometre in water. At the last stage, the results were compared with informed results in the literature and activity of method was investigated. Keyword :Tetrahydroxyazone NS, copper(II), spectrophotometric determination, chemistry of coordination