Geç yapraklanan ve yan dallarda meyve veren ceviz genotiplerinin seleksiyon yoluyla ıslahı
The breeding of walnut genotypes with late leafing and lateral bud fruitfulness by selection
- Tez No: 457685
- Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR AKÇA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Türkiye, dünyada önemli ceviz üreten ülkelerden biridir. 2015 yılı istatistiklerine göre 180 807 ton üretimi ile dünyada 4. sıradadır. Juglans regia, Türkiye'de ekonomik olarak yetiştiriciliği yapılan önemli bir türdür. Türkiye'de, uzun zamandır cevizin tohumla çoğaltılması, geniş genetik kaynaklar sunan çok sayıda ceviz ağacı varlığı oluşturmuştur. Bu araştırmada, Tokat ilinin Turhal ve Zile ilçelerinde tohumdan yetişmiş ceviz popülâsyonu içinde yan dallarda meyve veren 55 ceviz tipi incelenmiştir. Araştırmada 21 genotip seçilmiştir. Seçilen tiplerde yan dallarda meyve verme oranı %35 (60-TR-12) ile %85 (60-ZL-01) arasında tespit edilmiştir. Ortalama kabuklu meyve ağırlığı 8.16 g (60-TR-16)- 14.71 g (60-TR-03), iç meyve ağırlığı 3.98 g (60-TR-16) to 7.4 g (60-ZL-01), meyve boyu 24.41 mm (60-ZL-06) 42.50 mm (60-TR-07) arasında, meyve eni 22.25 mm (60-ZL-06)-34.58 mm (60-ZL-04) arasında, meyve yüksekliği 23.77 mm (60-ZL-06)-35.58 mm (60-ZL-02) arasında, kabuk kalınlığı 0.36 mm (60-TR-22) -1.48 mm (60-TR-03) arasında bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Turkey is one of the most important producers of walnut in the world. In 2015, Turkey ranked fourth in world production with 180 807 t of production. Juglans regia L. is a very important species commercially grown in Turkey. Continuous seed propagation in Turkey has given rise to a great number of seedling walnut trees, which represent valuable walnut gene resources. In this study 55 walnut genotypes with lateral bud fruitfulness in the population of walnut which is grown form seed in counties of Turhal and Zile have been examined. In the study 21 genotypes were selected. The percentage of lateral bud fruitfulness of selected types is determined between 35 % (60-TR-12) and 85 % (60-ZL-01) in selected genotypes. The nut weight ranged between 8.16 g (60-TR-16) to 14.71 g (60-TR-03), kernel weight changed between 3.98 g (60-TR-16) to 7.4 g (60-ZL-01), nut length was determined as 24.41 mm (60-ZL-06) 42.50 mm (60-TR-07), nut suture 22.25 mm (60-ZL-06) - 34.58 mm (60ZL-04), nut cheek 23.77 mm (60-ZL-06) - 35.58 mm (60-ZL-02), shell thickness ranged from 0.36 mm (60-TR-22) to1.48 mm (60-TR-03) .