Farklı iyonik çevrelerde ultrafiltrasyon membranların yüzey iletkenliğinin zeta potansiyeli üzerine etkileri
Effects of surface conductivity of ultrafiltration membranes on zeta potentials at different ionic environments
  1. Tez No: 457704
  2. Yazar: YUSUF ÇANAYAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMA SALGIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Membran gibi düz katı yüzeylerin zeta potansiyeli deneysel olarak çoğunlukla akış potansiyeli veya akış akımı ölçüm verileri kullanılarak Helmholtz-Smoluchowski eşitliğiyle belirlenmektedir. Bu durumda, ölçülen zeta potansiyeli -yani gözlenen zeta potansiyeli- ölçüm hücresindeki mikro akış kanalının boyutu ile ilgilidir. Elektrolit çözeltisinin iletkenliğinin etkisi ise Fairbrother-Mastin yaklaşımı kullanılarak yapılan düzeltmeden sonra dikkate alınır. Ancak, bu eşitlikler yüksek yüzey iletkenliğine sahip örneklerde doğru sonuç vermezler dolayısıyla yüzey iletkenliği ile ilgili düzeltme teriminin dikkate alınması gerekir. Bu çalışmada, yüzey iletkenlik özelliğine sahip ultrafiltrasyon membranlar için gözlenen ve doğru zeta potansiyelleri SurPASS elektrokinetik analizör cihazında ayarlanabilir aralıklı ölçüm hücresi kullanılarak belirlenmiştir. Ayrıca membranların yüzey iletkenlik değerlerinin zeta potansiyeli üzerine etkileri farklı iyonik çevrelerde araştırılmış ve bu şekilde membranların zeta potansiyeline yüzey iletkenliğinin önemli etkisinin olduğu pH ve tuz derişimi koşulları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Experimentally, zeta potential of flat solid surfaces as membrane is often obtained through the data of streaming potential or streaming current using the Helmholtz- Smoluchowksi equation. In these cases, the measured zeta potential-that is apparent zeta potential- is related to the dimension of microflow channel in measuring cell. The effect of conductivity of the electrolyte solution is taken into account after correction, using the approach of Fairbrother-Mastin. However, these equations are not valid for samples with high surface conductivity and the correction term of surface conductivity must be taken into account. In this work, the apparent and correct zeta potentials of ultrafiltration membranes having surface conductivity were examined using adjustable gap measuring cell with the SurPASS electrokinetic analyzer equipment.In addition,the effects of membranes surfaceconductivity on zeta potential was investigated for differentionicenvironments and in this way, the favorable conditions of pH and salt concentration for observation of the contribution of the surface conductivity to zeta potential of the membranes were determined.