4-[4-((S)-sitronelliloksi)benzoiloksi]benzoik asid sıvı kristalinin termodinamik ve yüzey özelliklerinin ters gaz kromatografisi ile belirlenmesi
Determination of thermodynamic and surface properties of 4-[4-((S)-cytronellyloxy)benzoyloxy]benzoic acid liquid crystal by inverse gas chromatography
  1. Tez No: 457740
  2. Yazar: İSMAİL EROL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM CANKURTARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizikokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada, ilk olarak ters gaz kromatografisi (TGK) metodu ile 35-220 °C sıcaklık aralığında n-butil asetat (nBAs), izobutil asetat (iBAs) ve ter-butil asetat (tBAs) izomerlerinin ve 35-190 °C sıcaklık aralığında ise n-butil alkol (nBAl), izobutil alkol (iBAl) ve ter-butil alkol (tBAl) izomerlerinin alıkonma davranışları 4-[4-((S)-sitronelliloksi) benzoiloksi]benzoik asit (SBBA) sıvı kristali üzerinde incelendi. Çalışılan sıcaklıklarda alkol ve asetat izomerleri için sıvı kristalin seçiciliği test edildi. İkinci olarak tridekan (TD), dodekan (DD), undekan (UD), dekan (D), nBAs, iBAs, klor benzen (KB) ve etil benzen (EB) için spesifik alıkonma hacim değerlerinden yararlanılarak 195-220 °C sıcaklık aralığında; Flory-Huggins teorisi sıvı kristal-çözücü etkileşim parametreleri, hal denklemi teorisi sıvı kristal-çözücü etkileşim parametreleri, etkin değişim enerji parametreleri, çözücünün sonsuz seyreltiklikteki kısmi molar çözünme ısısı, çözücünün molar buharlaşma ısısı ve çözücünün kısmi molar sorpsiyon ısısı belirlenmiştir. Son olarak TGK tekniği ile 35-60 °C sıcaklık aralığında apolar çözüler; hekzan (Hk), heptan (Hp), oktan (O), nonan (N), dekan (D) ve polar çözücüler; dikloro metan (DKM), trikloro metan (TKM), tetrahidro furan (THF), etil asetat (EA) ve aseton (A) için adsorpsiyon termodinamik parametreleri, (serbest enerji, , entalpi, ve entropi, ), sıvı kristalin dağıtıcı yüzey enerjileri, , asit, ve baz sabitleri, , hesaplandı. Hesaplanan ve sabitlerine göre SBBA sıvı kristalinin yüzeyinin asidik yapıda olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, firstly the retention behaviour of 4-[4-((S)-cytronellyloxy) benzoyloxy] benzoic acid (SBBA) for isomers n-butyl acetate, isobutyl acetate and tert-butyl acetate in the temperature range of 35-220 °C and in the temperature range of 35-190 °C n-butyl alcohol, isobutyl alcohol and tert-butyl alcohol were determined by inverse gas chromatography. Selectivity of SBBA liquid crystal for isomers of acetates and alcohols were tested at the studied temperature. Secondly, by means of specific retention volumes; Flory-Huggins liquid crystal solvent interaction parameters , hard-core liquid crystal solvent interaction parameters , effective exchange energy parameters , partial molar heat of mixing at infinite dilution of the solvent , molar heat of vaporization of solvent , the partial molar heat of sorption of the solvent were calculated for tridecane, dodecane, undecane, decane, n-butyl acetate, isobutyl acetate, chloro benzene and ethyl benzene between 195 °C and 220 °C. Lastly, thermodynamic parameters of adsorption (free energy, enthalpy and entrophy), dispersive components of the surface energies and the acid and base constants between 35 °C and 60 °C for nonpolar solvents such as hexane, heptane, octane, nonane, decane and polar solvents such as tetrahydro furan, trichloro methane, dichloro methane, ethyl acetate, acetone were calculated. According to the calculated acid and base constants, it was found that the surface of 4-[4-((S)-cytronellyloxy)benzoyloxy]benzoic acid has asidic character.