Kemoenzimatik reaksiyonlarla dihirobenzofuranon ve dihiroindolon türevlerinin enantioselektif hidrolizi
Enantioselective hydrolysis of dihydrobenzofuranone and dihydroindolone derivatives with chemoenzymatic reactions
  1. Tez No: 457802
  2. Yazar: TUĞBA DAYIOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZERRİN ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Biology, Biotechnology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Doğal ürünlerde yaygın olarak bulunan benzofuranon ve indol türevleri, stereomerkez taşımaları nedeniyle asimetrik sentezde oldukça önemlidirler. Benzofuranon ve indol türevleri aynı zamanda antiülser, antioksidant, antidepresant, antibakteriyel, antifungal, antibiyotik, antikanser, anti-HIV-1, antileichmanyal ve anti-anjiyogenez ajan olarak da önemli biyolojik aktiviteler göstermektedirler. Bu çalışmada zor metodlarla sentezlenen öncü ilaç hammaddelerinin yüksek enantiomerik fazlalıkta, biyoteknolojik ve kimyasal yöntemlerle, yüksek verim ve seçicilikte lipaz enzimleri ile sentezlenmeleri hedeflenmiştir. Bu amaçla öncelikle 6,7-dihidro-6-metilbenzofuran-4(5H)-on bileşiği sentezlendikten sonra, mangan (III) asetat asetoksilasyonu ile 4,5,6,7-tetrahidro-6-metil-4-oksobenzofuran-5-il asetat ve 4,5,6,7-tetrahidro-6-metil-4-oksobenzofuran-7-il asetat bileşiğine açillendirilmiştir. Daha sonra asetoksi benzofuranon türevlerinin lipaz enzim katalizörlüğünde yüksek verim ve enantiomerik fazlalıkta kinetik rezolüsyonu gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Benzofuranone and indole compounds are presenses extensively in natural products which are very important in asymmetric synthesis, since these type of derivatives contain stereocenter in their structures. In addition Benzofuranone and indole derivatives exposes important biological activities such as antiulcer, antioxidant, antidepressant, antibacterial, antifungal, antibiotic, anticancer, anti-HIV-1, antileichmanial and anti-angiogenesis agent. In this study, robust synthetised drug precursor compounds aimed to obtain in high enantiomerical purity, yield and selectivity with biotechnologic and chemical methods by using lipase enzymes. For this purpose, firstly we synthetised 6,7-dihydro-6-methylbenzofuran-4(5H)-one derivate, then acylated into 4,5,6,7-tetrahydro-6-methyl-4-oxobenzofuran-5-yl acetate and 4,5,6,7-tetrahydro-6-methyl-4-oxobenzofuran-7-yl acetate by using manganese (III) acetate-mediated acetoxylation, and followed by the lipase enzyme-mediated kinetic resolution of acetoxy benzofuranone derivatives in good yields and high enantiomeric excesses.